A mai nap igazi adatdömping jött az USA-ból. Mutatjuk a részleteket:
- Az októberi PCE infláció 2,3% lett az előző havi 2,1% után (várakozás: 2,3%). A PCE maginfláció 2,8% emelkedett az előző havi 2,7% után (várakozás: 2,8%).
- Az új munkanélküli segélykérelmek száma 213 ezer volt az előző heti 213 ezer fő után.
- A fogyasztók jövedelme havi alapon 0,3%-kal nőtt az előző havi 0,3% után, míg a fogyasztási kiadások 0,4%-kal nőttek a szeptemberi 0,5%-os emelkedést követően.
- A tartós cikkek rendelésállománya havi alapon 0,2%-kal nőtt, az előző havi 0,7%-os visszaesést követően.
- A vállalati profitok a harmadik negyedévben stagnáltak, a második negyedéves 3,5% növekedés után. Ez nagy meglepetés.
És még nincs vége, mert közzétették a GDP adatok második becslését is:
- Évesített negyedéves alapon 2,8%-kal nőtt az amerikai gazdaság a harmadik negyedévben, ez megegyezik az első becsléssel.
- A fogyasztási kiadásokat lefelé revideálták, így a harmadik negyedévben évesített negyedéves alapon 3,7% helyett, 3,5% volt a növekedés.
- A harmadik negyedéves PCE maginflációt 2,2%-ról 2,1%-ra módosították.
A bejövő adatok alapján a kép egyértelműnek tűnik. Az infláció bár sokat csökkent az elmúlt egy évben, de már hosszabb ideje az utolsó pár lépést az inflációs célig nem sikerül megtenni. Ezért elsősorban az erős szolgáltatószektor és annak ragadós inflációja a hibás.
Eközben az amerikai fogyasztó köszöni szépen rendben van, fizetése szépen nő és ebből bátran költ is. A biztonságérzete is meg van, hiszen az új munkanélküli segélykérelmek száma nagyon alacsony, így nem kell félni elbocsátásoktól. Ezzel szemben a vállalati szektorban már nincs minden rendben. A harmadik negyedévben stagnáltak a vállalati profitok, ami elsősorban a feldolgozóipar mélyrepülésének köszönhető.
A fentiekből látszódik is a Fed dilemmája: ahhoz, hogy elérjék az inflációs célt, gyengébb fogyasztók kellenek. Azonban, ha a fogyasztók attitűdje megváltozik, az gyorsan fog történni és félő, hogy akkor az áralkalmazkodás is hirtelen következik be, azaz utólag kiderül, hogy a Fed túlszigorított.
A másik alternatíva viszont a mostani:
Hallgatólagosan, senkinek el nem mondva elfogadjuk, hogy az infláció nem 2%, hanem 2,3-2,5%, de közben hagyjuk, hogy az amerikai gazdaság szépen növekedjen.
Mivel a költségvetési hiány a GDP 7%-a, ezért egy kicsit magasabb infláció nem akkora baj.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio