Beütött a havazás Nyugat-Európában, nem ehhez szoktunk hozzá
Az elmúlt hetekben Európa több részén is szokatlanul erős havazást és viharokat lehetett tapasztalni. Az Egyesült Királyságban, Írországban és Franciaországban súlyos időjárási figyelmeztetéseket adtak ki, a havazást követően a Bert névre keresztelt vihar okozott heves esőzéseket és erős széllökéseket.
Lars Lowinski, a WetterOnline és a Weather and Radar bonni meteorológusa szerint
az első hóesés időpontja nagyjából megfelel az átlagosnak, azonban a mennyisége szokatlan.
Még a klímaváltozás korában, amikor a hőmérséklet összességében emelkedik, ezek az első fagyos és jeges hidegbetörések, sőt néhány centiméternyi hó sem szokatlan az évnek ebben a szakában
- magyarázza Lowinski.
De ami jelentős volt, az a hó mennyisége
- tette hozzá.
Az Északi-tengertől és az Atlanti-óceántól távolabb fekvő országokban, mint Németország, Ausztria vagy Lengyelország, az éghajlat inkább kontinentálisabb. Ez azt jelenti, hogy a hőmérséklet télen általában alacsonyabb, nyáron pedig magasabb, mint a tengerparti területeken.
Ezzel szemben most Franciaország és Délnyugat-Anglia egyes részein, sőt Cornwall és Devon egyes területein - ahol az évnek ebben az időszakában általában meglehetősen meleg van - jelentős havazás volt tapasztalható, Párizsban pedig csütörtökön 4 cm hó hullott, egyes területeken pedig egy ideig akár 15 cm is lehetett, ami nagyon szokatlan volt. Párizsban például 1968 óta nem esett ennyi hó novemberben, és ez különösen problémás volt, mivel a város nincs felkészülve ilyen mennyiségű hó kezelésére.
Az Egyesült Királyság Meteorológiai Hivatala közölte, hogy bár az ilyen novemberi események nem példa nélküliek, de nem is gyakoriak. Az utolsó sárga figyelmeztetést a hónapot tekintve havazás miatt 2010 novemberében adták ki.
Milyen időjárásra kell készülni ezen a télen?
Európa északi részein - egy Párizs, Berlin és Varsó vonaltól északra - valószínűleg az átlagosnál csapadékosabb időjárás várható, és talán néhány viharrendszer viharos szélvihart és heves esőzést is hozhat. Míg Dél-Európában, például Dél-Spanyolországban, a Földközi-tenger térségében, az Alpokban és a Balkánon inkább szárazabb körülményekre számíthatunk a következő három hónapban
- jósolja Lowinski.
Általánosságban Lowinski meglehetősen átlagos hőmérsékletet és csapadékviszonyokat jósol erre a télre. Hozzáteszi, hogy
ez nem jelenti azt, hogy nem lesz néhány olyan nap vagy hét, amikor az egyes időjárási események miatt nem lesz csapadékos vagy havas, de ez gyakran csak rövid ideig tart majd.
Az éghajlatváltozás hatásai már most is érezhetőek, a szakértők szerint a jövőben a telek általában enyhébbek lesznek az éghajlatváltozás következtében. Az Egyesült Királyságban például a tíz legmelegebb télből hat 2007 óta volt. A délnyugat-németországi Baden-Badenben található DWD meteorológiai állomás nemrég 22,2 fokot jelentett, ami új rekordot jelent november utolsó 10 napjára vonatkozóan egész Németországot tekintve.
Ugyanakkor a szélsőséges időjárási események gyakorisága és intenzitása növekedhet.
Lowinski kiemelte, hogy érdekes látni a hőmérséklet ilyen hatalmas ingadozását Európában, ahogyan a hőmérséklet a fagypontról 18 Celsius-fokig emelkedett. Míg Ázsiában és Észak-Amerikában gyakoriak a gyors, hatalmas hőmérséklet-változások, Európa tengeri éghajlatán ez szokatlan jelenség.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images