Greskovits Dávid, a MAGYOSZ elnöke nyitotta meg kedden Az európai és a magyar gyógyszeripar versenyképessége című konferenciáját. Előadásában a magyar gyógyszeripar jelentőségét méltatta, részletesen bemutatva K+F képességét, valamint exportpiaci képességét.
Mindenki meg tudja írni magától is, hogy az EU-nak mi a baja. A nehezebb dolog az, hogy hogyan lehet az átállást finanszírozni, honnan lesz pénz - kezdte előadását Nagy Márton, aki azt is elárulta, hogy tegnap este a MAGYOSZ elnökségével vacsorázott. Ezúttal is felvetette a fiskális szabályok lazításának igényét, amiről múlt héten is beszélt az EU-s kkv-csúcson.
A szigorú fiskális szabályokhoz való ragaszkodás Európát szét fogja feszíteni - fogalmazott. A németek fafejűségét nem értem és az EKB is jobb, ha csendben marad - jelezte a miniszter, utalva arra, hogy lazítani kellene a gazdaságpolitikai feltételeket. Majd példaként hozta fel az amerikai és kínai gazdaság és kormányzati szereplők, állami vállalatok eladósodottságát.
Az USA-ban is azt vallja az újonnan megválasztott Donald Trump, hogy több pénz kell a gazdaságba. Közben Németországban is megbukott a kormány, ami a legjobb dolog, ami történhetett a németekkel - vezette fel előadását.
Nem kisebb dolgot kérek, hanem azt, hogy a gyógyszeripar is járuljon hozzá a 3-6%-os gazdasági növekedéshez.
Egy új szövetségre törekszünk jelenleg,
a vállalati szektorral és ezen belül a gyógyszerszektorral is - fogalmazott a tárcavezető.
Az iparban lesz egy jelentősebb visszapattanás, de ezt óvatosan kell kezelni, mert az augusztus mindig a járműipari cégek leállásáról szólt, és most idén augusztusban erősebb volt a leállás. Ezért erősebb lehet az egyhavi szeptemberi visszapattanás. Ez tőlem szokatlan, de ezzel kapcsolatban óvatosságra intek - magyarázta a miniszter. A fogyasztás esetében nem intek óvatosságra, ez egyértelműen jön vissza.
Kitért arra, hogy a hazai kiskereskedelmet főképpen a csomagküldő, az élelmiszerjellegű és a gyógyszerkereskedelem hajtja.
Az autóértékesítésekben is van egy fordulat: használtautók esetében 10%-os, az újautóknál 5,4%. Vagyis ez is arra utal alapvetően, hogy költünk - értékelte a miniszter.
A hazai kiskereskedelmi forgalom elszakadt a fogyasztás alakulásától. Ez összefügg a szolgáltatásokkal, a külföldi utazásokkal és a külföldről történő rendelések felfutásával. Az e-commerce, ami tarol a piacon, és ebben a magyar vállalatok lemaradtak - jelezte a miniszter, aki arról is beszélt, hogy lenne igény a kormány részéről a hazai kereskedelmi szereplők összefogására.
Az újlakáspiaci trendet nagyon durvának nevezte,
a kínálati oldalt meg kell erősíteni, ezért a fejlesztők számára programot hirdetünk, hogy lakásokat, kollégiumot és bérlakásokat építsenek. A jövő év elején lejáró állampapír-állomány és kamatkifizetések a lakossági állampapírok esetében még tovább mozgathatja a lakáspiacot - vetítette előre.
A külső konjunktúráról is szót ejtett a miniszter. Az elektromos autóértékesítés is gyengébben muzsikál. Ezen a téren a fogyasztói bizalom a kulcs, amit az európai autóipar kezd elveszíteni - értékelte Nagy Márton. A magyar ipar rendkívül ki van téve a külső értékelésnek, ezért a feldolgozóiparunk szenved - tette hozzá. Nemcsak az exportban érezhető a német ipar válsága, hanem a magyar beruházások adatokban is - jelezte a tárcavezető.
A gyógyszeripar termelését a belföldi kereslet húzza, amely a belföldi értékesítés ás az új rendelések növekedésén is látható - fogalmazott a miniszter.
Ez volt a legjobb vásárlás, amit csináltam életemben
- értékelte a repülőtér megvásárlását.
A cél, hogy a következő években elérjük a 3 és 6 százalék közötti gazdasági növekedést - húzta alá.
Ipar, építőipar és a gyógyszeripar - ezek helyreállásától várom a fellendülést, a külső konjunktúrát illetően - mondta.
Az előadást követő kerekasztalbeszélgetésből az is kiderült, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium és a MAGYOSZ között stratégiai együttműködés jön létre.
Mindezek alapján, valamint Nagy Márton üzenetei alapján kijelenthető: két év alatt nagyot változott a kormány magyar gyógyszeriparhoz való viszonya. A magyarországi gyógyszeripari szereplők az elmúlt napokban sorra kapták a kedvező híreket a legutóbb bevezetett új különadók kivezetéséről, ami alapvető fordulat ahhoz képest, ami két évvel ezelőtt elindult (akkor vetette ki a kormány az új, gyógyszerszektort érintő extraprofitadóját), és a különadóterhek emeléséről szólt. Mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy a gyógyszerszektor relatív kedvező helyzetbe került más ágazatokhoz képest a kormányzati megközelítés szempontjából: az elsők között kap különadó-teher könnyítést (ettől még a régóta alkalmazott különadók nem tűnnek el, forgalmazói visszafizetés, támogatásvolumenszerződések stb.). Érdekes lesz látni, hogy a hazai gyógyszeripar és a kormány közötti javuló kapcsolatnak milyen konkrét gyakorlati része lesz még a különadó-tehercsökkenésen túl.
A magyar gyógyszeripar jelentősége
Láng Róbert, az NGM egészségiparért felelős miniszteri biztosa a konferencia első kerekasztalbeszélgetésében jelezte: az értékláncokat érdemes rövidíteni, és a hazai termelés szerepét erősíteni. De közben nem szabad elfelejteni szerinte, hogy mekkora jelentősége van a szabadalmak terén Kínának és az Egyesült Államoknak.
Gerskovits Dávid, a MAGYOSZ elnöke az előadást követő beszélgetésben megnyugtatott mindenkit, hogy a hazai gyógyszergyártó szereplők exporttevékenysége idén növekedést mutat.
Bankhitelből ezek a szektorok nem tudnak növekedni. Hitelből nem lehet kutatni és fejleszteni, ezt el kell felejteni, önerőből, tőkéből és K+F-ből lehet versenyképességet javítani - fogalmazott Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója, aki szerint az európai ipar legfontosabb ágazatai közül lényegében már csak a gyógyszeripar erős.
Poroszlai Csaba, az Egis Gyógyszergyár vezérigazgatója szerint a szigorúbb uniós szabályozás versenyhátrányt jelent az európai cégeknek, a más országokban alkalmazott lazább szabályozás indirekt állami támogatásként értékelhető.
Deszk Anikó, a Sanofi-Aventis Zrt. vezérigazgatója hármas kulcsszót emelt ki a beszélgetésben: a biztonság, a párbeszéd és az ösztönzés fontosságát.
Jelena Livsica, a Teva Gyógyszergyár Zrt. kereskedelmi vezérigazgatója partnerségre szólított fel minden érintett szereplőt, a gyártókat, a gazdaságpolitika irányítóit, a hatóságok képviselőit és egészségügyi szakértőket.
A kis gyógyszeripari kkv-k inkubátorként működnek, saját maguknak nevelnek ki szakembereket - fejtette ki a beszélgetésben Ásványi Tibor, a Naturland Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. Szerinte a gyógyszeripar nem tud külföldi munkavállalókat alkalmazni, ilyenkor a kis cégek hátrányban vannak, mert ők nem foglalkoztatnak 3 műszakban. Kiemelte, hogy a legutóbb kivetett különadók miatt beruházások maradtak el Magyarországon.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Kovács Attila