A The Lancet HIV című szaklapban közzétett tanulmány szerint
2010 és 2021 között az új HIV-fertőzések száma világszerte csaknem 22 százalékkal, 1,65 millióra csökkent, míg a HIV okozta halálozások száma közel 40 százalékkal, 718 ezerre esett vissza.
Ez jelentős előrelépés, de még mindig elmarad az ENSZ által 2025-re kitűzött céloktól.
A kutatás, amelyet az amerikai Institute for Health Metrics and Evaluation végzett 204 ország és terület bevonásával, rámutat a regionális különbségekre. Míg a szubszaharai afrikai országokban az új HIV-fertőzöttek aránya az 1995-ös csúcsérték óta több mint felére csökkent, addig Közép-Európában, Kelet-Európában és Közép-Ázsiában meredeken emelkedett.
Hmwe Kyu, az IHME docense és a tanulmány szerzője hangsúlyozta:
A világ figyelemre méltó globális előrelépést ért el az új HIV-fertőzések és a betegség miatt elvesztett életek számának jelentős csökkentése terén, azonban még mindig vannak leküzdendő kihívások.
A szubszaharai Afrikában elért eredmények különösen figyelemre méltóak. A HIV-fertőzés élethosszig tartó kockázata 1995 és 2021 között 60 százalékkal csökkent a régióban, a 90-es évek közepén elért 21,8 százalékos csúcsról 8,7 százalékra esett vissza.
Ugyanakkor Közép-Európában, Kelet-Európában és Közép-Ázsiában aggasztó tendenciák figyelhetők meg. Ezekben a régiókban a HIV-fertőzés élethosszig tartó kockázata jelentősen megnőtt, 2021-ben elérve a 2,8 százalékot. A HIV-vel élő, de a vírus elnyomása nélkül élő emberek előfordulási gyakorisága 2003 és 2021 között több mint kétszeresére nőtt.
A tanulmány rámutat, hogy a HIV elleni küzdelem további lendületet kapott olyan kezdeményezések révén, mint az amerikai elnök AIDS-mentő sürgősségi terve (Pepfar), amely több mint 50 országban finanszírozott munkát. Azonban a jelentés szerint ezeket az erőfeszítéseket meg kell erősíteni.
Kyu hangsúlyozta:
A globális közösségnek tartós és érdemi erőfeszítéseket kell tennie a megelőzésre való összpontosítás érdekében, optimalizálnia kell az antiretrovirális terápiához való hozzáférést, és széles körben elérhetővé kell tennie a HIV-tesztelést a gyors diagnózishoz és az ellátáshoz való hozzáférés elérése érdekében.
A kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy a HIV/AIDS elleni küzdelemmel kapcsolatos politikai kötelezettségvállalásokat néha aláássa a diszkriminatív hozzáállás, a megbélyegzés és a büntető törvények, amelyek megakadályozzák, hogy az emberek hozzáférjenek a szükséges megelőzési és kezelési szolgáltatásokhoz.
Bár a jelenlegi előrejelzések szerint a HIV-fertőzöttek száma 2039-ben 44,4 millió fő lesz, a szakértők hangsúlyozzák, hogy a megelőzésre és kezelésre irányuló erőfeszítések fokozásával, valamint a diszkrimináció és megbélyegzés elleni küzdelemmel jelentős előrelépést lehet elérni a HIV/AIDS elleni globális harcban.
Címlapkép forrása: Daniel Born/The Times/Gallo Images/Getty Images