A japán miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a kormány a jövő évi munkaügyi tárgyalásokon jelentős béremelésekre fogja kérni a vállalatokat. Shigeru Ishiba kormánya kiemelt fontosságúságúnak tartja a bérek növelését, és ezt a közpolitikai prioritások élére helyezi.
Ishiba koalíciós kormánya nyomás alatt áll, hogy növelje a jóléti kiadásokat és ellensúlyozza az emelkedő árakat.
A miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy a jövő tavaszi éves "shunto" tárgyalásokon béremelést fog szorgalmazni. Idén év elején a japán vállalatok 33 éve nem látott mértékű béremelést hajtottak végre.
Arra kérjük a vállalkozásokat, hogy működjenek együtt a jövő évi tárgyalásokon a nagyarányú bérnövekedés elérése érdekében
- mondta Ishiba a kormánynak, a vállalkozások és a szakszervezeti vezetők háromoldalú találkozójának végén.
Japán legnagyobb szakszervezeti csoportja legalább 5%-os béremelést szeretne elérni 2025-ben, hasonlóan az idei nagyarányú emeléshez. A közgazdászok azonban kételkednek abban, hogy egy újabb ilyen mértékű emelés reális lenne.
A miniszterelnök konkrét intézkedéseket ígért jövő tavaszig annak érdekében, hogy elérje politikai célját: az évtized végére 42%-kal kívánja emelni az átlagos minimálbért.
Ishiba hangsúlyozta, hogy a kormány folytatni kívánja a tárgyalásokat az üzleti és munkaügyi vezetőkkel a minimálbércélról, és reméli, hogy olyan környezetet tud teremteni, amelyben egy ilyen mértékű emelés megvalósítható.
A bérek megvitatására szolgáló háromoldalú keretet nem sokkal azután hozták létre, hogy Shinzo Abe korábbi miniszterelnök 2012 végén hatalomra került, és a gazdaság fellendítését ígérte. Kezdetben a kormány beavatkozása a munkaügyi és menedzsmenttel folytatott tárgyalásokba szokatlannak, sőt tabunak számított Japánban. Az idők során azonban a vállalatok megkedvelték a béremelések gondolatát, mivel ez segít a tehetségek elcsábításában és megtartásában.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images