Az OMV az utolsó jelentős európai vásárlók egyike volt, amely még az ukrajnai háború kitörése után is folytatta az orosz gáz importját. A cég 1968 óta vásárolt szovjet, majd orosz gázt, és szerződései 2040-ig szóltak. A kapcsolat megszakadása komoly csapást jelent a Gazprom közép-európai befolyására – írja a hírügynökség.
A konfliktus közvetlen kiváltó oka egy németországi választottbírósági ítélet volt, amelyről már korábban részletesen írtunk a Portfolio-n jelezve, hogy az első dominó dőlhet el vele: ha sorra döntenek úgy, hogy az orosz gázcégen végrehajtattják a korábbi nem teljesítéseiket, előbb-utóbb a Gazprom utolsó európai vevőire dőlhet a számlahalom.
Ha ők sem fizetnek, akár a magyar gázellátás is veszélybe kerülhet.
November 13-án az OMV el is döntötte az első dominót: bejelentette, hogy 230 millió euró értékben pert nyert a Gazprommal szemben, a német leányvállalatának szabálytalan szállításai miatt. Az osztrák cég azonnal lépéseket tett az ítélet érvényesítésére, és lefoglalta az októberi gázszállítmányt.
Ez volt az első eset, hogy egy európai uniós ügyfél nem fizette ki a Gazprom gázát
– nyilatkozta egy, a Gazpromhoz közel álló forrás a Reutersnek.
Az OMV lépése mögött hosszabb távú stratégiai megfontolások is állhatnak. A cég vezetése már 2021 óta tervezte az orosz gáztól való függőség csökkentését. Az osztrák vállalat több más választottbírósági eljárást is indított a Gazprommal szemben, miután Moszkva lefoglalta a szibériai Juzsno Ruszkoje gázmezőben birtokolt részesedését.
A gázszállítások leállítása ellenére Ausztria továbbra is hozzájut orosz gázhoz, bár közvetett úton.
A Reuters elemzése szerint a Gazprom megnövelte eladásait a szlovákiai SPP-nek, amely aztán továbbértékesíti a gázt osztrák vevőknek.
Az osztrák kormány, amely az OMV 31,5%-át birtokolja, politikailag semleges álláspontot képvisel, de támogatja az Oroszország elleni szankciókat. Karl Nehammer kancellár a gázszállítások leállításának napján azzal vádolta Moszkvát, hogy fegyverként használja az energiát.
Leonore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter szerint az OMV-nek kell döntenie a Gazprommal kötött szerződések jövőjéről. "Az én és a szövetségi kormány feladata az, hogy megteremtse azokat a keretfeltételeket, amelyek lehetővé teszik a kilépést" – mondta a miniszter.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images