Acemoglu: A munkásosztály lázadása és a demokraták bukása
Gazdaság

Acemoglu: A munkásosztály lázadása és a demokraták bukása

Az amerikai elnökválasztás eredménye inkább a demokraták veresége volt, mint Donald Trump diadala. A demokraták nem azért veszítettek, mert Joe Biden elnök túl sokáig maradt elnökjelölt, és nem azért, mert Kamala Harris nem volt elég jó jelölt, hanem azért, mert elveszítették a munkás szavazókat, és nem sikerült visszahódítani őket.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

A párt már régen nem az amerikai munkások otthona, miután az a digitális diszrupciót, a globalizációt, a jelentős bevándorlást és a „woke” eszméket támogatja. Manapság azok szavaznak leginkább a demokratákra, akik magasan képzettek, nem pedig kétkezi munkások. Az Egyesült Államokban, ahogy máshol is, a demokrácia meg fogja sínyleni, ha a balközép pártok nem válnak a munkások érdekeit jobban figyelembe vevő politikai erőkké.

Bár a demokraták megnyertek néhány korábbi választást a Szilícium-völgy, a kisebbségek, a szakszervezeti munkavállalók egy részének és a nagyvárosok magasan képzett munkavállalóinak támogatásával, ez a modell soha nem volt fenntartható. Egy ilyen koalíció elidegeníti a munkásokat és a középosztályt az ország nagy részén, különösen a kisebb városokban és délen.

Ez a probléma már 2016 után is nyilvánvaló volt, részben ezért is fogadta el Biden 2020-ban a munkásokat támogató ipari stratégiát.

Biden gazdaságpolitikája a munkahelyteremtéssel és az amerikai ipari bázis megerősítésével valóban hozott eredményeket a munkásosztály számára. A bérek az alsó jövedelmi szegmensben gyorsan emelkedtek, és a politika kezdett egy kicsit az amerikai munkások nézetei felé mozdulni a bevándorlás, a protekcionizmus, a szakszervezetek támogatása és az állami beruházások terén. A párt establishmentje – különösen az ország északkeleti és nyugati partjának prosperáló városaiban koncentrálódó, magasan képzett aktivistái – azonban soha nem azonosult a munkások kulturális és gazdasági aggályaival. Ehelyett gyakran úgy tűnt, hogy a demokraták kioktatják vagy becsmérlik őket.

Íme a saját tesztkérdésem a demokraták és az amerikai munkások közötti kapcsolat megértéséhez: ha a demokrata elit egy tagja egy ismeretlen városban ragad, vajon a következő négy órát szívesebben töltené-e egy középnyugati, középiskolai végzettségű amerikai munkással, vagy egy mexikói, kínai vagy indonéz származású egyetemi végzettségű szakemberrel való beszélgetéssel? Valahányszor felteszem ezt a kérdést kollégáimnak és barátaimnak, mindannyian az utóbbira tippelnek.

Kezdetben úgy tűnt, hogy Harris a középosztályra és a hazafiságra helyezett hangsúlyokkal, kész arra, hogy foglalkozzon ezzel a problémával. Ha hiteles, a munkások visszahódítására tett valódi erőfeszítésekkel talán meg is nyerte volna a választást. De végül a választási kampány a szavazóbázis számára legfontosabb kérdések köré összpontosult. A legnagyobb kísérlete a választói bázisának kiszélesítésére Liz Cheney (egy republikánus volt kongresszusi képviselőnő, akit kitaszítottak pártjából) felhasználásával történt, hogy az abortusz kérdésében megszólítsa az elővárosi nőket. A szülés kérdésével kapcsolatos szabadság lehet fontos kérdés, de a munkásosztályt soha nem tudta volna megnyerni ezzel, különösen nem a munkásosztálybeli férfiakat.

Ami a gazdaság kérdését illeti, a demokraták megállás nélkül beszélhetnek a gazdasági lehetőségekről és a munkahelyekről, de ha nem tartanak kellő távolságot a technológiai és globális üzleti elittől, akkor az ilyen üzenetek nem fognak valódi munkásbarát programmá válni – és a munkások átlátnak ezen.

Most, hogy (ironikus módon) még a Szilícium-völgy is kezdi elhagyni a demokratákat, nincs jobb alkalom az irányváltásra.

Az irányváltás azonban nehéz lesz most, hogy Trump és J.D. Vance republikánus pártja a munkások – különösen a feldolgozóiparban dolgozók és a kisebb városokban élők – fő otthonává vált, és a demokrata elit kulturálisan ennyire elszakadt a munkásoktól és a középosztály nagy részétől.

A nagy tragédia az, hogy míg Biden programja elkezdett kifizetődni a munkások számára, a következő adminisztráció politikája szinte biztosan a plutokratákat fogja támogatni. A Kínából érkező importra kivetett magas vámok nem fogják visszahozni a kivitt munkahelyeket az országba, és biztosan nem fogják segíteni az infláció kordában tartását sem. Bár Bidennek a Covid időszakában alkalmazott politikája (amely Trump saját élénkítő intézkedéseit követte) valóban táplálta az inflációt, a Fednek azonban sikerült helyreállítania az árstabilitást.

Ha azonban Trump további kamatcsökkentésekre kényszeríti a Fed-et (saját népszerűségének növelése érdekében), akkor az infláció visszatérhet.

Ráadásul az, hogy Trump a kriptoszektort támogatja, valószínűleg még több átverést és buborékot tesz lehetővé, miközben azzal semmit sem tesz az amerikai munkavállalókért és fogyasztókért. Az általa ígért adócsökkentések elsősorban a nagyvállalatokat és a tőzsdét fogják segíteni, és az ebből eredő beruházásnövekedés nagyrészt a technológiai szektor és az automatizáció területére fog irányulni.

Tágabb értelemben a következő négy év technológiai politikája katasztrófát jelenthet a munkások számára. Bár Biden kiadott egy fontos rendeletet a mesterséges intelligenciáról, ez csupán az első szükséges lépésnek számít. Ha nem szabályozzák megfelelően, akkor a mesterséges intelligencia nem csak számos iparágat fog feldúlni, hanem a fogyasztók és a polgárok széles körű manipulálásához is vezet (elég csak a közösségi médiára gondolni), és a benne rejlő valódi potenciál, vagyis a munkavállalókat segítő eszköz kiaknázatlan marad. A Szilícium-völgyi nagyvállalatok és kockázatitőke-befektetők támogatásával a Trump-kormányzat a munkaerőt helyettesítő automatizáció irányába mutató tendenciákat fogja fűteni.

Trumpnak az amerikai intézményekkel szembeni fenyegetése szintén nagy kockázatot jelent a munkások számára. Nem titok, hogy tovább fogja gyengíteni a demokratikus normákat, bizonytalanságot visz a politikai döntéshozatalba, elmélyíti a polarizációt, és aláássa az olyan intézményekbe vetett bizalmat, mint a bíróságok és az igazságügyi minisztérium (amelyet megpróbál majd fegyverként felhasználni). Ez nem fog azonnal gazdasági összeomláshoz vezetni, sőt, rövid távon még ösztönözheti is az általa támogatott cégek (köztük a fosszilisüzemanyag-ipar) bizonyos beruházásait. Középtávon (mondjuk úgy tíz év múlva) azonban a gyengébb intézmények és a bíróságokba vetett közbizalom csökkenése a beruházások és a hatékonyság rovására fognak menni.

Az ilyen intézményi gyengeségeknek gazdaságilag mindig megvan az áruk, és valóban katasztrofálisnak bizonyulhatnak egy olyan gazdaságban, amely az innovációtól és az összetett, fejlett technológiáktól függ, amelyek a jogi környezet nagyobb támogatását, a felek közötti, illetve a jogállamiságba vetett bizalmat igénylik. Szakemberek által felügyelt szabályozás nélkül a gazdaság nagy részét – kezdve az egészségügytől és az oktatástól az online vállalkozásokon át a fogyasztói szolgáltatásokig – inkább silány termékek, mint minőségi megoldások fogják jellemezni.

Ha a gazdaság nem tudja tovább ösztönözni az innovációt és a termelékenység növekedését, akkor a bérek stagnálni fognak.

Sok munkás azonban még egy rossz helyzetben sem fog visszatérni a demokratákhoz, amíg a párt valóban nem képviseli az érdekeiket. Ez nemcsak azt jelenti, hogy olyan intézkedéseket kell elfogadni, amelyek növelik a munkások jövedelmét, hanem azt is, hogy a nyelvükön kell beszélni, bármilyen idegen is lehet az az ország északkeleti és a nyugati partjának elitje (coastal elites) számára, amely a pártot zátonyra futtatta.

Copyright: Project Syndicate, 2024.

www.project-syndicate.org

Daron Acemoglu
Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) Nobel-díjas közgazdászprofesszora. Kutatásai többek között a politikai gazdaságtan, a gazdasági fejlődés és növekedés, a technológiai fejlődés, a jövedelmi egyenlőtlenség kérdéseire vonatkoznak. A Nobel-díjat 2024-ben kapta.

Címlapkép forrása: Portfolio

Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Folyamatosan keresek olyan osztalékfizetőket, amiket nem örök tartásra, hanem pár hónapos kereskedésre vennék meg. Azért osztalékfizetőket, mert ha nem jön be az elképzelésem és nem emelked

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
repülés kávé repülőgép utazás