A német gazdaságra nehezedő nyomás egyre erősödik, miután gazdasági elemzők szerint az amerikai kereskedelmi akadályok fokozódása tovább csökkenti az ország növekedési potenciálját.
A Consensus Economics elemzői szerint Németország GDP-növekedése 2025-ben mindössze 0,6 százalék lehet, ami jelentős visszaesés a korábban prognosztizált 1,2 százalékhoz képest.
E visszaesés az egyik legnagyobb a fejlett ipari országok között. Az előrejelzések szerint Trump várható 20 százalékos importvámjai akár 15 százalékkal is visszavethetnék Németország amerikai exportját, különösen az autóipar és a gyógyszeripar területén – írja a Financial Times.
A német növekedési kilátások romlása baljós előjel Magyarország számára is: a két állam erős kapcsolatai miatt a hazai konjuktúra is szenvedhet, ha Németország nem áll talpra.
A gazdasági bizonytalanságot tovább fokozza Németország belpolitikai válsága, amely az amerikai választások után még súlyosbodott. A népszerűtlen kormánykoalíció felbomlása és a február végére kiírt előrehozott választások kilátástalan politikai helyzetet teremtettek. Matthias Krämer, a Német Ipari Szövetség külkereskedelmi részlegének vezetője szerint a vállalatok körében egyre nagyobb az aggodalom.
A német cégek már most amerikai gyártóbázisaikat bővítik, hogy kivédjék a vámok hatásait, de ez hosszú távon elhúzódó átszervezéseket jelenthet.
A német gazdaság további gyengülésével szemben néhány elemző még derűlátó, emlékeztetve Trump első ciklusára, amikor a vámokról szóló fenyegetések sokszor nem váltak valósággá. Bert Flossbach, a német befektetési szakértő, rámutatott, hogy számos német gyártó már kiépítette amerikai gyártókapacitásait, amelyek mérsékelhetik a vámhatásokat. Az optimizmust azonban visszafogja, hogy
a kínai termékek áradása az EU piacán tovább ronthatja a német gyártók versenyképességét, míg a belső ipari termelés már most is 10 százalékkal alacsonyabb a járvány előtti szinteknél.
A Trump-adminisztráció tervei a német gazdaságra gyakorolt negatív hatásokat tovább mélyíthetik, különösen, ha az USA a kínai gazdaságtól való elszakadás érdekében további nyomást gyakorol Európára. A Bundesbank számításai szerint Trump vámintézkedései akár egy teljes százalékponttal csökkenthetik Németország GDP-jét, miközben az export visszaesése és a belső ipar gyengülése további kihívások elé állíthatja az országot.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images