FONTOS Kongatják a vészharangot: halálos vírus mutálódott, új világjárvány robbanhat be?
Donald Trump nagy győzelme -
Gazdaság

Donald Trump nagy győzelme - "A gazdaság, te hülye!"

„A gazdaság, te hülye!” – ez az elhíresült szlogen, amelyet James Carville politikai stratéga talált ki, segített Bill Clintonnak 1992-ben legyőzni George H.W. Bush elnököt, és most egy újabb amerikai elnökválasztási eredményre ad magyarázatot. A gazdaság kiemelt szerepet játszott az idei választáson, megteremtve a feltételeket nemcsak ahhoz, hogy Donald Trump legyőzze Kamala Harrist, és hogy a republikánusok megszerezzék az irányítást a szenátus és a képviselőház felett, hanem esetleg ahhoz is, hogy egy ellenelit új hatalmi struktúrát vezessen be.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

A választás eredménye két, látszólag ellentétes nézetet tükröz a gazdaságról, amelyek közül mindkettő helytálló. A két nézet közötti kölcsönhatás legalább annyit elárul a két politikai oldal kampányának alapvető, gazdasággal kapcsolatos – jó és rossz – stratégiáiról, mint ahogy a gazdasági szakértők kommunikációjának helyzetéről a mai Amerikában.

A közvélemény-kutatások üzenete egyértelmű volt: a gazdaság a két fő téma egyike volt ezen a választáson (a másik az illegális bevándorlás). Amikor rákérdeztek a konkrétumokra, sokan az „inflációt” nevezték meg, és azt mondták, hogy jelentősen befolyásolják őket az általuk túlzottan magasnak nevezett árak, illetve az, hogy semmi jelét nem látják annak, hogy az infláció csökkenne.

A Trump-kampány mesterien kihasználta a választók elégedetlenségét a megélhetési költségekkel kapcsolatban.

Ronald Reagan 1980-as példáját követve ismétlődően feltették a kérdést: „Jobban élsz ma, mint négy évvel ezelőtt?”. A demokraták többek között azért nem válaszoltak erre a kérdésre, mert a gazdaság egy másik (ironikus módon helyes) leírásának megszállottjai voltak.

A Harris-kampány Amerika „gazdasági kivételességét” hangsúlyozta, visszhangozva egy olyan érvet, amelyet sok közgazdász is hangoztatott.

A demokraták az erőteljes amerikai növekedésre mutattak rá, amelynek üteme meghaladta a G7 többi tagjáét, valamint a reálbérek közelmúltbeli növekedésére is felhívták a figyelmet, ami az inflációs ráta csökkenésének volt köszönhető. Emellett a tőzsdén is rekordok dőltek meg.

Ez a megközelítés azonban sok választó számára azt jelezte, hogy

a demokraták egyszerűen nem értik, mi zajlik a mélyben, és hogy alapvetően nincsenek kapcsolatban a valósággal. Egyes esetekben még önteltek is voltak.

Végül is a „K-alakú gazdaság” azt jelenti, hogy az erőteljes gazdasági növekedéssel járó javulás nem oszlik meg egyenletesen a gazdaságban. Egyes ágazatok és háztartások prosperálnak, mások továbbra is nehézséggel küzdenek. A legnagyobb problémákkal küzdők a nagyon alacsony jövedelmű háztartások, amelyek felélték a Covid során felhalmozott megtakarításaikat, lenullázták hitelkártyáikat, és nem rendelkeznek pénzügyi tartalékokkal, ezért nyugtalanító mértékű gazdasági bizonytalanságban élnek.

Michael Spence, Nobel-díjas közgazdász jól leírta ezt a kérdést a Cambridge-i Egyetem Judge Business Schoolján nemrégiben tartott előadásán. A jövedelemeloszlás alsó felén lévők pénzügyi sérülékenységét illusztráló adatokra utalva megjegyezte, hogy ezek a háztartások, ha a hagyományos médiából a gazdasági kivételességről hallanak, akkor a következőképpen reagálhatnak: „a média nem tudja, miről beszél”, „a média elfogult” vagy „a médiában nem lehet megbízni”. Ebből kiindulva az átlagember könnyen eljuthat arra a meggyőződésre, hogy aki azt mondja, hogy a gazdaság jól megy, egyszerűen nem érti, mire van szükségük az embereknek vagy nem képviseli az érdekeiket.

  • A demokraták az inflációval kapcsolatos narratíva felett is elvesztették az irányítást. Kevés haszna volt annak, amikor azt mondták, hogy az áremelkedés mértéke, bár még mindig pozitív, de meredeken csökkent a 2022-es csúcshoz képest, amikor az embereket az általános árszínvonal aggasztotta. Az infláció kumulatív hatása növelte a megélhetési költségeiket, és ezáltal csökkentette az életminőségüket.
  • Hasonlóképpen, a rekordokat döntő részvénypiaci rali keveset jelentett azoknak a háztartásoknak, amelyeknek kevés részvényük van, vagy egyáltalán nem is tőzsdéznek.
  • Eközben a lakásárak megugrása korántsem volt áldás azok számára, akik első lakásukat szeretnék megvásárolni.

A kérdés azonban nem csak az, hogy az egyes pártok hogyan kommunikáltak a választók felé. A hagyományos gazdasági szakértői konszenzus is kudarcot vallott, nem utolsósorban amiatt, mert képtelen volt világosan leírni a két nézet közötti kölcsönhatást. A mainstream közgazdászoknak szintén kevés esélyük volt arra, hogy megváltoztassák a választók véleményét a választás másik nagy kérdéséről, a bevándorlásról.

Az amerikai gazdaság kínálati oldalának erősítésével az illegális bevándorlás valójában támogatta a növekedést. A konszenzusos gazdasági véleményt megfogalmazó szakértők azonban nem tudták ezt a szkeptikus szavazók felé kommunikálni, annál is inkább, mert egy olyan klubhoz tartoznak, amelynek hitelessége az elmúlt 16 évben egymás után szenvedett csorbát.

  • Ez azzal kezdődött, hogy nem látták előre a 2008-as globális pénzügyi válságot és az azt követő mély recessziót, amely majdnem egy még pusztítóbb válsághoz vezetett.
  • Hasonlóképpen, 2021-ben a mainstream gazdasági szakértői konszenzus ragaszkodott ahhoz, hogy az amerikai infláció emelkedése „átmeneti”, azaz időleges és visszafordítható lesz. Ez a nézet azonban megdőlt, amikor az infláció tovább emelkedett, és a következő év júniusában 9% felett tetőzött.

Ez a történet egy szokatlan tényre is emlékeztetett: a világ leghatalmasabb központi bankjának, az amerikai Fednek a vezetője nem közgazdász, hanem jogász. Vajon a Nemzeti Egészségügyi Intézet élére is egy olyan embert tennénk, akinek nincs orvosi képzettsége?

Mindezek a tényezők egybeesnek egy szélesebb kérdéskörrel, amely ezen a választáson nyilvánvalóvá vált. Nemcsak az „establishment”, beleértve a hagyományos médiát is, kapott egy súlyos csapást, hanem az ezt az establishmentet vezető, hatalmon lévő elitet is komolyan fenyegeti egy ellenelit felemelkedése. Ahogy Niall Ferguson történész fogalmazott, ez a választás egyben

egy új generáció győzelme is volt, amelynek autisztikus-férfias tulajdonságait [Elon] Musk szemlélteti.

Trump fölényes győzelmének és a választás többi eredményének számos fontos üzenete van. A demokraták és a közgazdász szakma jól tenné, ha figyelne ezekre.

Copyright: Project Syndicate, 2024.

www.project-syndicate.org

Mohamed A. El-Erian
A Cambridge-i Egyetemet alkotó egyik kollégium, a Queens’ College elnöke, a Pennsylvania Egyetem professzora. 2014 óta az Allianz vezető gazdasági tanácsadója. 2007 és 2014 között a PIMCO befektetési alapkezelő vezérigazgatója volt, előtte pedig a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatóhelyetteseként, illetve a Harvard Egyetem pénzügyi eszközeit kezelő Harvard Management Company elnök-vezérigazgatójaként is dolgozott. Publikációiban elsősorban nemzetközi gazdasági és pénzügyi kérdésekkel foglalkozik.

Címlapkép forrása: EU

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Folyamatosan keresek olyan osztalékfizetőket, amiket nem örök tartásra, hanem pár hónapos kereskedésre vennék meg. Azért osztalékfizetőket, mert ha nem jön be az elképzelésem és nem emelked

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
havas táj napsütéssel stock