Donald Trump elnök erősen fontolgatja, hogy Kevin Warsht-t nevezze ki pénzügyminiszternek azzal a megállapodással, hogy Jerome Powell Fed elnöki mandátumának lejárta után
Warsh lehet az amerikai jegybank következő elnöke.
Az esetleges kinevezésről Warsh és Trump, a frissen megválasztott elnök Mar-a-Lago-i birtokán egyeztetett.
De ki is ez a Kevin Warsh?
Kevin Warsh, a korábbi Federal Reserve kormányzó (2006–2011) a monetáris politikában általában „héjaként” ismert, azaz a szigorúbb politika híve.
Warsh több beszédében is felhívta korábban a figyelmet az inflációs kockázatokra, és véleménye szerint nem szabad hagyni, hogy az infláció ellenőrizhetetlen mértékben begyorsuljon.
Véleménye szerint, a kamatemeléseket proaktív módon, a bajt megelőzve kell alkalmazni.
Ez a fajta hozzáállás élesen ellentmond annak a szemléletnek, amit Trump képvisel, hiszen a korábbi elnök szerint alacsony kamatokkal kellene a gazdaságot élénkíteni.
Warsh továbbá élesen kritizálta a mennyiségi lazítás eszközét (QE) is, mivel szerinte eszközárbuborékokhoz vezethet, és igazából nem éri el a célját, ami a reálgazdaság élénkítése lenne. A Fed egészének monetáris politikáját illetően pedig általában amiatt aggódik, hogy az túlzott kockázatvállalásra ösztönöz (Fed-put), ami szintén hátráltatja a monetáris politika hatékony vitelét. Általánosságban is Warsh a tartósan alacsony kamatokkal szemben áll, hiszen azok az erőforrások nem hatékony allokációjához vezetnek, károsítják a megtakarítókat.
Végül pedig álláspontja szerint a fenntartható gazdasági növekedést szerkezeti reformokkal és nem kizárólag monetáris politikával kellene ösztönözni.
A fentiek alapján Warsh mindenképpen érdekes jelöltnek tűnik, hiszen sok szempontból Trump elnökkel ellentétes álláspontot képvisel a gazdasági kérdéseket illetően.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images