A magyar külgazdasági és külügyminiszter annak kapcsán szólalt meg, hogy a fórumon egyébként is egyeztetett a török (képünkön), bolgár és azeri energiaügyi miniszterrel és áttekintették a helyzetet. Amint egy másik cikkben beszámoltunk róla: a tavalyi 300 millió köbméter után egy jóval nagyobb gázvásárlási megállapodást tervez kötni a magyar állami MVM CEEnergy a török állami BOTAS-sal, igaz ez egyébként is egy tervezett ügylet volt, nem függ össze direktben a Gazprombank miatt kialakult helyzettel.
Az amerikai szankciós lépés kapcsán Szijjártó emlékeztetett rá, hogy
A közép- és délkelet-európai országok egy jelentős részének az Oroszországból származó földgáz továbbra is fontos szerepet játszik az energiaellátás biztonsága szempontjából, ezért ez az intézkedés akár komoly nehézségeket is okozhat ebben a térségben. Azért, hogy ezt elkerüljük, összehangoljuk teendőinket.
Úgy folytatta: "Erről hosszan egyeztettünk ma Törökország, Bulgária és Azerbajdzsán energiaügyi minisztereivel." Kiemelte: "Továbbra is biztosítjuk Magyarország energiaellátásának stabilitását és biztonságát, a jelenlegi helyzet is azt mutatja, hogy mennyire fontos az előrelátás."
Zárásként megjegyezte, hogy
A földgáztározóinkban hathavi földgázmennyiség van, és a legközelebbi fizetési kötelezettség a földgázért majd csak egy hónap múlva keletkezik.
Érdemes megjegyezni: a Gazprombank elleni amerikai szankciós elnöki rendelet és a kapcsolódó részletszabályok alapján nem egyértelmű, hogy a lépés ellehetetleníti az MVM gázszámláinak kifizetését a Gazprombank speciális K számlájára euróban, amit aztán a moszkvai tőzsdei árfolyam szerint váltanak le és kerül a Gazprom könyvelésébe. A szankció ugyanis a Gazprombank által kibocsátott adósság- és részvény típusú ügyletekbeli részvételt tiltja meg. Közben viszont figyelmeztet minden pénzügyi szereplőt, hogy ne csatlakozzon az orosz fizetési forgalmi rendszerhez, mert különben szankciót kaphat a nyakába.
Címlapkép forrása: Szijjártó Péter Facebook-oldala