A kormányfő beszédében az Egyesült Államokban bekövetkezett politikai fordulat kapcsán a két ország közötti viszony jövőjéről azt mondta: jelentős esélyt lát egy olyan amerikai-magyar megállapodásra, amiben nemcsak
"a részben a múltban elrontott ügyeket" rendezik, hanem "technológiai értelemben komolynak tekinthető területeken" is erős gazdasági együttműködést
alakíthatnak ki.
A miniszterelnök erről a lehetséges megállapodásról már szólt korábban, a mostani utalás akár az amerikai-magyar kettős adóztatás elkerülését célzó egyezmény visszaállításával lehet kapcsolatos.
Hozzáfűzte: olyan előnyöket is remélnek tehát az amerikai választási eredménytől, amelyek nem maradnak meg a nagypolitika diplomáciai magaslataiban, hanem a mindennapokban is érzékelhetők lesznek a magyar választópolgárok számára. Ezáltal "a magyar közvélemény is megérti", hogy - bár nehézségekkel jár a nemzetközi csatatéren -, "akkor is ki kell állni a nemzeti érdekeinkért, hogyha éppen szembefúj a szél, vagy ha éppen fájdalmakat kell elviselni" - fogalmazott.
A miniszterelnök kitért az amerikai elnökválasztás eredményére is, amellyel elmondása szerint Amerika patrióta fordulatot vett.
A kormányfő kiemelte: "Európa utat tévesztett", és Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke az Európai Bizottság kérésére készített jelentéséből világosan kitűnik, hogy ha nem lesznek bátor és új politikai döntések Európában, akkor Európa leszakadása a világ ma rajtunk kívül erősödő gazdasági és politikai centrumaihoz képest exponenciálisan nőni fog. Orbán Viktor rámutatott: ha az EU ma az Egyesült Államok egyik tagállama lenne, akkor a harmadik legszegényebb tagállam lenne. Emellett, csak az idei évet nézve, az európai gazdaság egy százalék alatt nő, miközben az Egyesült Államok 3-4 százalékkal, a távol-keleti központok pedig 5-7 százalékkal növekednek évente - fűzte hozzá.
A számok jól mutatják, hogy nekünk, magyaroknak gondolkodnunk kell, a saját magunk logikájából és érdekeiből kiindulva egy saját út megtalálásán, mert ebben a pillanatban Európa nem képes arra, hogy kialakítson egy olyan stratégiát, amellyel visszanyerheti a versenyképességét.
A kormányfő ismertetése szerint a gáz ára az orosz-ukrán háború után bevezetett szankcióknak köszönhetően ma négyszerese, az áramé pedig másfél-kétszerese az Egyesült Államokban ismert áraknak. Ilyen árvereseny-hátrány mellett semmilyen ágazatban nem lehetsz versenyképes, nincs olyan vállalatszervezési módszer vagy technológiai innováció, amely a legalapvetőbb kérdésben, a gazdaság működtetéséhez szükséges energia kérdésében ilyen hátrányt kompenzálni tudna - jelentette ki Orbán Viktor.
Magyarország biztonságban
Magyarország az ukrán-orosz háború miatti bizonytalan helyzetben relatív biztonságban van, részben
a NATO miatt, illetve azért, mert minket nem tekintenek katonai ellenfélnek a hadviselő felek
- mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) XXII. ülésén csütörtökön Budapesten.
A kormányfő úgy értékelt, jó esély van arra, hogy Kárpátalja a lehető legkisebb veszteséggel kerül ki ebből a háborúból. Ugyanakkor rámutatott: egész Európában bizonytalanság uralkodik ebben a pillanatban, senki nem tudja, mi lesz a természetrajza annak a két hónapnak, ami előttünk áll Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépéséig.
Senki nem lehet bizonyos abban, milyen katonai lépések történnek a következő 24 órában, és abban sem lehetünk biztosak, mi lesz a válaszlépés, és mely európai országokat érintheti - fejtette ki.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Máthé Zoltán