Az MTI képválogatásába friss fotók kerültek fel arról, ahogyan a miniszterelnök és az MNB elnöke egyeztetnek a konferenciát megelőzően.
A mostani személyes találkozó, az egyeztetés, valamint annak széles körben való publikálása azért is érdekes, mert alig három hónappal ezelőtt még a nyilvánosságban folyt az üzengetés a felek között és a kritikus megjegyzéseiket sem tartották vissza egymással kapcsolatban. Úgy tűnik, hogy a két fél azt szeretné üzenni kifelé, hogy a gazdaságpolitika két ága között továbbra is megvan az összhang és az egyetértés, ami a mélypontja körül lévő forintárfolyamot tekintve fontos üzenet lehet a piacok számára.
A jegybankelnök, akinek a mandátuma jövő márciusban jár le 12 év után, arról beszélt előadásában, hogy a 2030-as években új Európa születhet a tagállamok közötti viszonyok újraalakításával, új egyezmény alapján. Az elnök szerint Magyarországnak vezető szerepe lehet, alapítója lehet az új európai lazább szerveződésnek. Itt lehet a kelet és nyugat jó fúzióját kialakítani, esély nyílik új Európai Közös Piac létrehozására. Három nagy szupertrend határozza meg ezeket az éveket: a mindent befolyásoló geopolitika, az erősödő klímaváltozás és a technológiai forradalom - sorolta. Matolcsy György szerint Európának először el kellene szakadnia az Európai Egyesült Államok létrehozásának gondolatától. A 2030-as években új Európa születhet a tagállamok közötti viszonyok újraalakításával, új egyezmény alapján. Csak az új európai paradigma lehet sikeres - húzta alá, hozzátéve: el kell hagyni a globális hatalom jövőképét, és változtatni kell a stratégián, horizontális hálózatra építve, és akkor magas hatékonyság állhat az alacsony hatékonyság helyére.
Orbán Viktor a rendezvényen úgy fogalmazott, hogy
nem átrendeződés, hanem visszarendeződés, ami napjainkban zajlik.
A politika azonban - folytatta - nem a tudás birodalma, hanem az alkalmazás birodalma, az alkalmazás lényege pedig az ütem. Nemcsak jó dolgokat kell alkalmazni, hanem megfelelő időpontban kell alkalmazni, minél kisebb egy ország, ez annál inkább igaz. Egy olyan méretű ország esetében, mint Magyarország, az ütemtévesztés halálos - fogalmazott. Azt mondta, kellene egy jó európai stratégia, de szerinte Európa nem fog ilyen stratégiát kialakítani.
Orbán Viktor előadása elején méltatta az előtte felszólaló Matolcsy György jegybankelnökként és korábbi gazdasági miniszterként végzett munkáját,
hangsúlyozva, hogy 2010 után Matolcsy György rakta le a mai magyar modern gazdaságpolitika alapjait, majd amikor az MNB elnöke lett, akkor "a fényes elszigeteltségben élő" stratégia helyett egy aktív jegybanki stratégiát valósított meg.
Előzmények
Érdemes felidézni a mai találkozóról készült friss sajtófotók kapcsán a közelmúltbeli eseményeket.
Szeptember 5-én a Közgazdász Vándorgyűlésen Matolcsy György úgy fogalmazott, hogy Magyarország gazdaságpolitikai úttévesztésben van. Szerinte teljes gazdaságpolitikai fordulatra van szükség.
Szerinte a kormány abban is téved, hogy a reálbérek növekedése automatikusan növeli a fogyasztást. A reálbérek a jövedelmek felét fedik le, de ott vannak a nyugdíjak és más szociális ellátások, amelyeknek nem nőtt a reálértéke.
Ez egy középosztályellenes gazdaságpolitikai fordulat volt
- mondta Matolcsy szeptemberben. A téves gazdaságpolitikai fordulatról szóló előadásáról részletesen itt számoltunk be akkor.
Lényegében erre adott reakcióként is lehetett értékelni amikor Orbán Viktor pár nappal később kötcsei beszéde után hozta nyilvánosságra új tervét. Akkor még meglehetősen keményen üzent ebben a Facebook-posztban a kormányfő a jegybankelnök felé.
"Megvan a cselekvési terv. Bemutatva, bejelentve ugyan még nincs, nem vettük még politikai munka alá, de szoktunk rá úgy utalni, mint a békeköltségvetés, ami már bent van az íróasztalfiókban. Ez nagyjából így is van, és hogyha Matolcsy elnök úr nem kényszerít rá bennünket, akkor idő előtt nem is kell előhúznunk" - írta.
"Minél többet hallgatjuk a jegybankelnök urat, annál inkább az az érzésünk, mintha ezzel ellentétes irányba haladnánk, de ez csak a látszat. Valójában jó ütemben haladunk egy összehangolt gazdaságirányítási rendszer felé. Kell egy Erhard, aki korábban Matolcsy György volt, amíg el nem ment jegybankelnöknek, aki a gazdasági- és a költségvetési eszközöket egyszerre kézben tartó gazdasági csúcsminiszter, és ezt a cselekvési programot le tudja vezényelni. Ennek az embernek a személye összefügg azzal, hogy a március 1-jén sajnálatos módon bekövetkező jegybankelnöki szék megürülése milyen döntésekre sarkallja a kormányt. Nyilvánvaló, hogy aki odamegy, az nem lehet ez a csúcsminiszter, hogy egyenesen beszéljek. Az egyik gazdasági csúcsminiszter, a másik pedig jegybankelnök lesz" - írta akkor Orbán Viktor. Ezzel pedig utalást tett arra, hogy Varga Mihály lehet az új jegybankelnök és Nagy Márton a gazdasági csúcsminiszter. Ezek most a leginkább valószínű forgatókönyvek a jövő tavaszi átalakítások kapcsán.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher