A stockholmi Karolinska Intézet Öregedéskutató Központjának professzora, Weili Xu vezette kutatás eredményeit a British Journal of Sports Medicine című szakfolyóiratban tették közzé. A tanulmány több mint 61 000 demenciamentes, 39 és 70 év közötti ember adatait elemezte, akik részt vettek a UK Biobank nevű longitudinális vizsgálatban.
A kutatás kimutatta, hogy a jó kardiorespiratorikus kondícióban lévők jobb kognitív funkciókkal rendelkeztek, és a demencia relatív hosszú távú kockázata csak 0,6% volt a kevésbé fitt emberekhez képest. (A kardiorespiratorikus állapot s szív- és légzőrendszernek az a képessége, hogy tartós fizikai aktivitás során oxigént szállítson a vázizomzatba. Ennek elsődleges mutatója a VO2 max - más néven maximális oxigénfogyasztás -, ami a test által maximálisan felvehető és szállítható oxigén mennyiségét adja meg.)
Ez az előny átlagosan 1,5 évvel késleltette a demencia kialakulását.
Az Alzheimer-kórra genetikailag hajlamos egyéneknél még jelentősebb előnyöket figyeltek meg. A legjobb kardiorespiratorikus állóképességgel rendelkezőknél 35%-kal alacsonyabb volt a betegség kialakulásának relatív kockázata.
Dr. Richard Isaacson, a floridai Neurodegeneratív Betegségek Intézetének kutatási igazgatója, aki nem vett részt a vizsgálatban, hangsúlyozta, hogy a fittség javítása mellett az egészséges étrend, a koleszterinszint, a vérnyomás és a vércukorszint kezelésének, valamint a rendszeres hallás- és látásvizsgálatnak és a megfelelő alvásnak is fontos szerepe van.
A tanulmány rámutatott arra is, hogy
az alacsony szintű kardiorespiratorikus fittség erős előrejelzője a szív- és érrendszeri betegségeknek, valamint a mindenféle okból bekövetkező korai halálozásnak, beleértve a rákot is.
A szakértők szerint a kardiorespiratorikus fittség javításának legjobb módja a rendszeres aerob tesztmozgás. Javasolják, hogy válasszunk olyan tevékenységet, amely nehezíti a légzést és megnehezíti a beszélgetést. Ilyen lehet például
- az erőteljes séta,
- a kocogás,
- a kerékpározás,
- az úszás vagy
- a csapatsportok.
A Cleveland Clinic szerint a nagy intenzitású intervallumos edzés akár 79%-kal is növelheti a szív- és érrendszeri állóképességet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images