Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár tegnap bejelentette, hogy az idén további 42,7 mililárd forintot kapnak a kórházak adósságrendezésre. A Népszava emlékeztet, hogy korábbi megszólalásokban 100 milliárd forintos ígéretek hangzottak el, vagyis a friss bejelentés kellemetlenül érinti az egészségügyi szereplőket. Az orvostechnikai beszállítók (akik felé a kórházak tartoznak) szerint legalább 130 milliárd forintra rúg a lejárt tartozásállomány, vagyis ennek csak a töredékére nyújt fedezetet az újabb adósságrendezési kör.
A jelenlegi adósságszint a cégek működését és ezen keresztül a betegellátást is veszélyezteti -
mondta Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, hozzátéve, hogy ez több magyarországi gyártó halálos ítéletével ér fel. Idén eddig két adósságrendezés volt, ezeken összesen 104,5 milliárd forinthoz jutottak hozzá a kórházak.
A Magyar Kórházszövetség szakmai konferenciáján Pintér Sándor, az egészségügyet felügyelő belügyminiszter is megszólalt. Pintér elmondta, hogy 200-féle eszközzel központi anyagellátó nyílik, vagyis hamarosan egyetlen központi raktárból látják el az intézményeket gyógyítási eszközökkel. A pátyi raktár megnyitása egyben 26 eddigi kisebb raktár bezárást is jelenti.
A miniszter elmondta azt is, hogy az informatikai rendszerek korszerűsítésével több kontroll lesz a kórházakon, és példákat sorolt fel, ami szerint sok orvos látványosan keveset dolgozik a közellátásban, gyanúja szerint azért, hogy betegeket szerezzen magának a magánellátásban.
Több mint 200 olyan orvost találtak, aki ugyan teljes munkaidőben dolgozik, de idén augusztus végéig ötvennél kevesebb beteget látott el.
Eközben volt olyan orvos, aki az állami ellátásban 50-100 beteget látott el az idén, a magánellátásban viszont 1800-at.
Címlapkép forrása: Shutterstock