A bakui klímaváltozási konferenciát turbulens geopolitikai viszonyok között rendezik meg. A változó stratégiai szövetségek, a kereskedelmi feszültségek és a fegyveres konfliktusok mellett a „választások éve” a heves politikai retorika és a kormányváltások időszakát is elhozta.
Ez azonban nem vonhatja el a figyelmünket a bolygó és a reálgazdaság jelenlegi állapotáról. A klímaváltozás hatásai és költségei egyre nagyobbak. A szélsőséges időjárási események – kezdve a karibi hurrikánoktól a katasztrofális európai árvizekig és az amazóniai aszályokig – egyre gyakoribbak és intenzívebbek, ami növeli a pénzügyi instabilitás kockázatát, különösen a világ legsebezhetőbb és legeladósodottabb országaiban.
Ugyanakkor az energiaforradalom már javában zajlik:
- a megújuló energiaforrások alkalmazásának mértéke exponenciálisan növekszik,
- és a tiszta energiaforrásokba történő beruházások éves szintje ma már messze meghaladja a fosszilis energiahordozókba történő beruházásokat.
A polgárok és a vállalatok is egyre inkább tudatában vannak annak, hogy a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodás befektetéseket igényel. Az Európai Beruházási Bank (EIB) Csoport megbízásából készült friss közvélemény-kutatás szerint az európaiak 94%-a és az amerikaiak 88%-a támogatja a klímaalkalmazkodási intézkedéseket, és a válaszadók mintegy fele szerint az ilyen intézkedéseknek nemzeti prioritást kellene élvezniük.
Továbbá a gazdasági növekedés gyorsan válik el a szén-dioxid-kibocsátástól köszönhetően a tiszta energiatermelés és a hatékony technológiák terén elért áttöréseknek és innovációnak, amelyek segítenek a klímaváltozás elleni küzdelemben és a verseny fellendítésében. Az Európai Unió úttörő szerepet tölt be ezen a területen, 1990 óta több mint egyharmadával csökkentette az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátását, miközben gazdasága ez idő alatt 68%-kal nőtt.
A Nemzetközi Energiaügynökség előrejelzése szerint a megújuló energiaforrások 2030-ra a globális villamosenergia-igény közel felét fogják fedezni.
Az EU, az Egyesült Államok és a legtöbb fejlett gazdaság emissziója a gazdasági teljesítményük növekedése mellett is csökken, míg Kína szén-dioxid-kibocsátása a vártnál jóval korábban, már idén tetőzhet.
Az évek óta tartó figyelmeztetések és cselekvést sürgető felhívások után végre vannak jelei annak, hogy a zöld átállás üteme nagyobb sebességbe kapcsolt. Ennek oka egyszerű:
a tiszta energia ma már olcsóbb és hatékonyabb, mint a fosszilis energiaforrások, ami nagyrészt a fejlettebb akkumulátoros energiatárolásnak köszönhető.
Ennek eredményeképpen a bolygónkért tett helyes lépés ma már a gazdaságunk számára tett okos lépésnek felel meg. A klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásba és az ellenállóképességbe fektetett minden egyes dollárral 5-7 dollárral lehet csökkenteni a jövőbeli katasztrófák okozta költségeket, nem is beszélve az emberéletekről és a megélhetésről.
A legtöbb vállalkozás tisztában van ezekkel a lehetőségekkel, és ennek megfelelően cselekszik. Az EIB Csoport által az EU-ban és az USA-ban megkérdezett több mint 12 ezer cég mintegy 60%-a beruház a zöld átmenetbe, 90%-a pedig intézkedéseket hozott az ÜHG-kibocsátásának csökkentése érdekében. A hulladékmennyiség, a költségek csökkentése és az ellenállóképesség erősítése üzletileg jó döntésnek számít. Ez az, ami a nemzetközi nyomásnál, a szenvedélyes beszédeknél és a hivatalos kötelezettségvállalásoknál jobban ösztönözni fogja a vállalatokat és a befektetőket a globális gazdaság dekarbonizációjának finanszírozására.
Az EIB Csoport éves hitelnyújtásunk több mint felét – évente közel 50 milliárd eurót (53 milliárd dollárt) – olyan projektekre fordítja, amelyek felgyorsítják a zöld átmenetet Európában és másutt. A klímaváltozással szembeni ellenállóképességbe és az ahhoz való alkalmazkodásba történő befektetés megvédi infrastruktúránkat, mezőgazdaságunkat és megélhetésünket, és lehetővé teszi az olyan katasztrófákból való erőteljes és gyors felépülést, mint amilyenek például azok a halálos áldozatokat követelő áradások voltak, amelyek szeptemberben egész városokat öntöttek el Közép-Európában, és októberben hazámban, Spanyolországban pusztítottak.
A sikeres átmenet azonban gyors és igazságos, biztosítja, hogy senki sem marad le. A fejlődő országok és az alacsony jövedelmű háztartások jobban ki vannak téve a globális felmelegedés veszélyeinek és a zöld átállási politikák elosztási hatásainak, mivel az új technológiák feldúlják a hagyományos iparágakat és a bevett üzleti modelleket (diszrupció). Az EIB ezért növeli az EU-n kívüli zöld beruházások arányát, támogatja a klímaváltozás frontvonalában lévő kis szigetországokat, és világszerte a reziliens infrastruktúrákat finanszírozza, valamint elősegíti a globális zöld kötvénypiacot.
A multilaterális fejlesztési bankok élen járnak ezen a téren:
2023-ban rekord összeget, 125 milliárd dollárt fektettek be zöld projektekbe, és 2022-hez képest megduplázták a magánszektorból mobilizált finanszírozás összegét.
Azon túl, hogy túlteljesítettük a vállalásainkat, elkötelezettek vagyunk amellett, hogy együttműködve folytassuk a klímafinanszírozás mobilizálását az elkövetkező években.
A globális együttműködés az egyetlen módja a bolygószintű átalakulás előmozdításának. A zöld átállás folyamatban van, részben a közös erőfeszítéseinknek köszönhetően. De a meglévő nemzetközi fórumokra és döntéshozatali keretekre építve továbbra is a helyes irányt kell követnünk, hogy olyan, mindenki számára előnyös megoldásokat találjunk, amelyek megerősítik valamennyi ország biztonságát, stabilitását és jólétét.
Copyright: Project Syndicate, 2024.
Nadia Calviño
Az Európai Beruházási Bank elnöke 2024 eleje óta. Előtte Spanyolország első miniszterelnök-helyettese volt 2021 júliusától. Vezette a gazdasági minisztériumot is 2018 júniusa és 2023 vége között.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio