A Journal of Clinical Investigation folyóiratban megjelent kutatás alapját egy érdekes megfigyelés adta. A kutatók ugyanis észrevették, hogy a Covid-19 súlyos eseteit átélő rákos betegeknél
a daganatok átmeneti visszafejlődése volt megfigyelhető.
A kutatócsoport emberi szöveteken és állatmodelleken végzett vizsgálatokat. Fontos megjegyezni, hogy ezek előzetes eredmények, amelyek még nem állták ki a klinikai környezetben végzett tesztek próbáját.
Az első eredmények szerint a Covid-vírus RNS-e olyan immunsejtek kialakulását váltja ki, amelyek képesek a rák ellen harcolni. A vírus képes átalakítani a monocitákat - az immunrendszerben kulcsszerepet játszó fehérvérsejtek egyik típusát - olyan erős immunsejtekké, amelyek aztán képesek a daganatokban lévő rákos sejtek mozgatására és megtámadására.
Érdekes módon ez a képesség specifikusan a Covid-19 vírusra jellemző, más vírusok, például az influenza nem rendelkeznek vele.
A vizsgálatokban a rákos sejtek nem tudtak ellenállást kifejleszteni ezekkel az immunsejtekkel szemben.
Ankit Bharat, mellkassebész főorvos és a CTI igazgatója szerint ez a felfedezés különösen hasznos lehet azon betegek számára, akiknél végül rezisztencia alakul ki az immununterápiával szemben. A kutató úgy véli, hogy az immunsejtek funkcióját egy gyógyszerben is ki lehetne fejleszteni, ami segíthetne az agresszív vagy előrehaladott rákos betegeken, akik nem reagáltak kedvezően más kezelésekre.
A következő lépés a klinikai vizsgálat lesz, amit a teljes gyógyszer-jóváhagyási eljárás követ. Ez a folyamat általában több vizsgálatot foglal magában, és évekig is eltarthat, bár az FDA rendelkezik gyorsított jóváhagyási programmal az ígéretes gyógyszerek esetében.
Bharat hangsúlyozta, hogy ha megvalósul, ez a kezelés nem váltja fel az immununterápiát, hanem valószínűleg mellette, vagy másodlagos lehetőségként alkalmazzák majd, ha az nem válik be. Az új módszer tehát kiegészítheti a jelenlegi rákkezelési eljárásokat, új reményt adva a betegeknek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images