Véget ért az esemény
A végén még volt egy kérdés a nemzeti konzultációról röviden, majd véget ért az esemény.
A Nyugat nem hanyatlik, hanem zuhan
A Draghi-jelentés letaglózó, "a hang bennakad az emberben, ha elolvassa" – mondta Orbán. Szerinte nincs értelmes párbeszéd a "hanyatló nyugati gazdaságról", de ahogy "Draghi úr leírta ezt, az nem hanyatlás, hanem zuhanás" – mondta. Szerinte a brüsszeli etikett nyelve az, mint ami a középkori francia királyi udvaré volt, amikor mindenki egymással versenyzett abban, hogy ki mondd szebbet az intézményekről. Szerinte a Draghi-jelentés után ezt már nem lehet megtenni.
Lázadni kell Brüsszel ellen
Lázadni kell. Nem is suttyomban, hanem nyíltan
– mondta Orbán Viktor arra, hogy mit lehet tenni. Nem lehet várni Brüsszelre, el kell kezdeni a gazdasági intézkedések megvalósítását a miniszterelnök szerint.
Európát visszafogják az "idióta" szabályok
Orbán Viktor idézi tegnapi cikkünket, amelyben megírtuk, hogy az EU gazdasága mindössze 15%-kal bővült, az amerikai pedig 64%-kal 2013 és 2024 között. Elmondása szerint Európában születtek rossz döntések, emiatt nem vagyunk ott, ahol az amerikaiak.
Nagyon komoly önvizsgálatot kell tartani az európai vezetőknek.
Elmondása szerint a nálunk gazdagabb európai országoknak szörnyű éveken vagyunk túl, és ha beszélnek egy franciával, "mármint egy normális emberrel, akinek családja van és saját lakása", az "szörnyű dolgokat" fog mondani – teszi hozzá. Persze nálunk még mindig gazdagabbak, de önmagukhoz képest gyengén teljesítenek.
Nincs idő.
Ha Európa nem vált pillanatok alatt stratégiát, 2-3 év alatt "meghal", idézte Macron elnököt Orbán. Szerinte a következő fél évben át kell vinni döntéseket, különben "kalap-kabát, keresztet vethetünk."
Elmondása szerint először is az energiaárakat csökkenteni kell, mert sokkal magasabb itt Európában, mint Amerikában. Ez azt jelenti, hogy felül kell vizsgálni a szankciókat, "a másik tábornak felül kell vizsgálnia az álláspontját", és "mi ezt győzelemmel fogjuk megélni."
Emellett bürokráciacsökkentést kell elérni az EU-ban, mert a sok "idióta" szabály megöli a gazdaságot
– mondta Orbán.
Ennek megvalósulására mindössze 30% esély van.
A békepárti harcostárs nyert
Szélcsend van, most várjuk a békét
– mondta Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy mikor jöhet el a béke Donald Trump megválasztása után. Az még kérdés, hogy "az amerikaiak tudomásul veszik-e a döntést, hogy a békepárti elnök győzött". Most egy átmeneti időszak van, amikor az új "békepárti elnök" még nem vette át a hatalmat. Ő még nem tud kormányozni januárig, jelenleg Trump holttérben mozog.
A kampány véget ért, a "békepárti harcostárs" nyert, és most azon kell dolgozni Brüsszelben, hogy ott is a béke irányvonala győzzön. Fel kell tenni a kérdést, hogy hogyan tudjuk támogatni a háborút, anélkül hogy a gazdaság ne menjen bele tönkre, mert szerinte Európa erre az USA nélkül nem képes.
Megismételte a kormány jövő évi terveit
Komoly bértárgyalásban vagyunk, szeretnénk emelni a béreket – mondta Orbán. Nagyon ambiciózus, több éves célt tűztünk ki, hogy elérjük az egymilliós átlagbért Magyarországon.
Emellett a lakhatás is fontos szempont lesz.
Olyan dologgal próbálkozunk, ami még nem volt,
és nagy reményeket fűz hozzá Orbán.
A munkaadó havonta 150 ezer forintig 35 év alatt kedvezményesen adhat lakástámogatást – mondta. Ez bérleti díjra és törlesztőre is felhasználható. Szerinte nem az állami bérlakás építése felé kell mozdulni, hanem a magánszférát kell ösztönözni a lakhatási támogatásra, mondta. Elmondta, hogy ez a béren kívüli juttatás vonzóvá teszi a munkahelyeket, segítve ezzel megtalálni a fiatal tehetségeket.
Emellett a kisvállalatokat segítő programot is indít a kormány a Demján-program keretében, "ilyen még soha nem volt" – mondta Orbán.
Emellett beszélt a munkáshitelről, ami "érzelmileg is közel áll a kormány legtöbb tagjához", hiszen nemcsak a diákokat, hanem a fiatal dolgozókat is támogatni kell – mondta.
A háború tehet a gazdaság problémáiról Orbán szerint
A költségvetési célok teljesüléséhez az kell, hogy vége legyen a háborúnak, mert a magyar gazdaság bajai kivétel nélkül a háborúból adódnak – mondja Orbán Viktor. A háborún túl a szankciók is hozzájárultak a problémákhoz, az energiaár-emelkedés elhozta az inflációt szerinte, ami a kilátásokat jelentősen rontotta.
Védekező testtartás jött
– mondta Orbán. Szerinte a vállalkozásoknak ebben a helyzetben az is jó volt, ha nem lett rosszabb, átalakult a hangulat, és ebben élünk harmadik éve. "Ha ennek nem tudunk véget vetni, akármilyen intézkedésekkel is próbálkozunk, a reménykedés nem tér vissza a gazdaságba" – mondta.
Nekünk ez a háború a gazdaság szempontjából egy "istencsapása" Orbán szerint.
Ez úgy függ össze a költségvetéssel, hogy két kalkulációt kellett készíteni: egyet ha lesz háború, egyet, ha nem lesz. Most egy "nagyon jól kidolgozott békeköltségvetésünk van" – mondta Orbán, aki nem is akart kitérni arra, hogy milyen lett volna a másik költségvetés.
2025-ben olyan dolgok történnek Magyarországon, amelyek korábban sosem, és ami Orbán szerint fantasztikus lesz.
Hamarosan élőben beszél Orbán Viktor
A miniszterelnöknek több üzenete is lehet, a munkáshitelen és a gazdasági akcióterven kívül biztosan szóba kerül az amerikai elnökválasztás eredménye is.
Az esemény 7:30-kor kezdődik tervek szerint, az interjúról élőben tudósítunk.