A fejlemény nem váratlan az alapján, amit a héten már írtunk, és maga az OMV figyelmeztetett rá egy friss választottbírósági döntés nyomán, hogy ez előfordulhat, de képes kis veszteséggel kezelni a helyzetet.
A szerdai bírósági döntés nyomán 230 millió eurót és kamatait követelhet az OMV cége a Gazprom Exporttól, és az osztrák cég ezt megpróbálja szembe állítani azokkal a gázszámlákkal, amelyeket ő kap az orosz gázszállításokért.
Magyarul: megpróbálja elérni az OMV, hogy az oroszok úgy szállítsanak neki egy ideig gázt, hogy azért ne kelljen fizetnie.
Könnyen belátható volt, hogy erre az oroszok jó eséllyel úgy fognak reagálni, hogy azonnal leállítják a szállítást, amely egyébként óránként 7400 MWh mennyiséget jelent (ennyi a hosszú távú gázszerződésükben foglalt mennyiség).
Az OMV ma délutáni bejelentésének hatására a holland TTF gáztőzsdén a decemberi határidős gázkontraktus ára további bő 1 euróval átmenetileg 47 euró fölé, egyéves csúcsra, ugrott megawattóránként, majd visszasüllyedt 46,5 euróra.
Az elmúlt hetekben a gázár már fokozatosan és érdemben emelkedett azzal párhuzamosan, hogy az időjárás hidegebbre fordult, a tárolók töltöttségi szintje apadni kezdett sokfelé, és tartott a piac attól, hogy az év végével lejáró orosz-ukrán tranzit és interkonnektor szerződés miatt teljesen leáll az ukrajnai szállítás, és így jövő tavaszra mélyre apadnak a tárolók, amelyeket nehezebb lesz majd újra feltölteni.
Az elmúlt napok fejleményei (OMV bírósági bejelentése, szlovák-azeri szerződés) erősítették a piac azon nézetét, hogy tényleg nem lesz új ukrán tranzitszerződés év elejétől, és ez tornászta fel mostanra ilyen magasságokba a gázárat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images