Az országban pillanatnyilag négy állami fenntartású egyetem működik: a BME, az ELTE, a Magyar Képzőművészeti Egyetem illetve a Zeneakadémia. A Telex forrásai úgy tudják, hogy ez a szám tovább csökkenhet, mivel a nehéz anyagi helyzetben lévő Műegyetem rektora, Charaf Hassan pártolja a modellváltást.
Az ugyanakkor nagyon valószínű, hogy erre nem az egyébként népszerű alapítványi rendszerben kerülne sor: az egyetem vezetése elvetette ennek lehetőségét, mivel így ők is kizárásra kerülnének az Erasmus és Horizon programokból.
A megoldás egy október végén benyújtott jogszabálymódosítás lehet, melynek értelmében az állam, az egyházak és az alapítványok mellett itthon székelő gazdasági társaságok is fenntarthatnak felsőoktatási intézményeket.
A Telex megkérdezte a kormányinfó után Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert, aki megerősítette, hogy jelenleg is folynak tárgyalások a MOL-lal arról, hogy részvényesként beszálljon a Műegyetem fenntartásába.
A BME kommunikációs igazgatósága a következő választ küldte a lapnak: „a BME nem készít előterjesztéseket a kormánynak. Annyit azonban fontos megjegyezni, hogy a jelenlegi modellben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem működése és fejlesztése nehézkes, az egyetem közössége szerint szükség van egy új keretrendszerre, amely a BME versenyképességét a változó világban, az Európai Unió Erasmus és Horizon pályázati programjaiban részvétel lehetőségével biztosítja.”
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images