Az Ifo Intézet csütörtökön közzétett jelentése szerint a bürokrácia okozta gazdasági veszteség Németországban elérheti a 146 milliárd eurót évente. A tanulmány kemény számokkal támasztja alá azt a problémát, amelyre a vállalkozások vezetői már régóta panaszkodnak.
A túlzott adminisztráció, beleértve az új vállalatok hosszadalmas engedélyezési eljárásait és a digitalizáció viszonylag lassú elterjedését, jelentős terhet ró a német gazdaságra. Ez különösen szembetűnő annak fényében, hogy Németország 2018 óta alulteljesíti euróövezeti versenytársait.
Oliver Falck, az Ifo ipari szervezéssel és új technológiákkal foglalkozó központjának igazgatója a jelentésben hangsúlyozta:
A bürokrácia okozta költségek nagymértéke jól szemlélteti, hogy milyen sürgős reformokra van szükség. A semmittevés költségei óriásiak, ha a bürokrácia csökkentésében rejlő kiaknázatlan növekedési potenciálhoz mérjük.
Az Ifo kutatói olyan országokat vizsgáltak, amelyek sikeresen hajtottak végre reformokat a bürokrácia csökkentése érdekében. Ezek gazdasági fejlődését elemezve becsülték meg, hogy Németország milyen lehetőségektől esik el a hasonló változtatások elmaradása miatt.
Falck szerint, ha Németország felzárkózna Dániához a közigazgatás digitalizálása terén, akkor gazdasági teljesítménye évente 96 milliárd euróval magasabb lenne.
A német kormány szeptemberben törvényt fogadott el a bürokrácia csökkentésére, amely egy 49 intézkedést tartalmazó növekedési csomag része. A kezdeményezés célja a stagnáló gazdasági növekedés felpörgetése.
A vállalkozói szövetségek üdvözölték a lépést, de hangsúlyozták, hogy önmagában nem elegendő a versenyképesség növeléséhez.
Az elmúlt két évben végzett ipari és kereskedelmi kamarai felmérések mindegyikében a bürokráciát nevezték meg a vállalkozások legnagyobb problémájaként.
„Minden ellenőrzési és dokumentációs követelményt, jelentési kötelezettséget és statisztikai jelentést, minden állandó törvénymódosítást, adatvédelmi előírást és hosszadalmas adminisztratív eljárást Berlinben és Brüsszelben át kell vizsgálni, jelentősen racionalizálni kell, és bizonyos esetekben teljesen meg kell szüntetni” – mondta Manfred Goessl, a müncheni és felső-bajorországi ipari és kereskedelmi kamara vezérigazgatója a jelentés kapcsán a Reutersnek.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images