A tervek szerint 2026 második negyedében átadásra kerülő napelempark közvetlenül csatlakozik majd a Mol Petrolkémia üzeméhez, vagyis azt látja majd el zöld árammal, közcélú hálózatra nem fog termelni
– mondta a sajtótájékoztatón Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója. A naperőmű az ipartelep melletti zagytározón kerül kiépítésre 66 hektáron, ami 85 focipályányi területnek felel meg. „Miután a zagytározó ipari vagy mezőgazdasági hasznosítása lényegében kizárt, így egy olyan funkciót találtunk ennek a területnek, ami minden szempontból illeszkedik a zöld átmenetet támogató stratégiánkhoz” – mondta az ügyvezető igazgató.
Bacsa György kiemelte: a beruházás
- egyrészt a Mol Petrolkémia növekvő energiaigényét (mint ismert idén májusban adták át az MPK poliol komplexumát) fedezi megújuló energiával versenyképes áron,
- csökkenti a vállalat karbonlábnyomát,
- valamint segíti a Mol energetikai függetlenedését is.
A megújuló energiatermelésbe történő beruházásoknak ebben az évtizedben van az egyik aranykora, hiszen a technológia elért arra a szintre, hogy fejlett, megfizethető és nagy léptékben elhelyezhető
– emelte ki az ügyvezető igazgató.
Hozzátette: a vállalat nemcsak napelemparkokban, hanem energiatároló, illetve biogázüzemeket létesítő beruházásokban is gondolkodik. (Már Szarvason van egy biogáz üzeme a Mol-nak.) Továbbá azt is elmondta, hogy a cégcsoport a hulladék energetikai hasznosítását is tervezi. Zöldhidrogén üzemünk már van Százhalombattán, és építjük a következőt Horvátországban és Pozsonyban – tette hozzá.
A sajtótájékoztatót a Mol még 2019-ben átadott első tiszaújvárosi napelemparkjánál tartották. Ennek a létesítmények 6 MW a kapacitása, vagyis az új tiszaújvárosi naperőműé nyolcszor nagyobb lesz.
Ezen kívül a Mol még további öt napelemparkkal (köztük a százhalombattai Dunai Finomító területén lévő egységgel) rendelkezik jelenleg Magyarországon, amelyek együttes kapacitása 31,5 MW.
Az új napelempark mérete fél Margitszigetnyi lesz, a 48 MW teljesítménye pedig a Mol Petrolkémia éves fogyasztásának 5%-át fedezi majd átlagosan
– mondta Császár Péter, az MPK vezérigazgatója.
„Sőt, nyáron csúcstermelés esetén a poliolüzemmel megnövelt villamosenergia-fogyasztásunk közel harmadát fogja ez az új napelempark megtermelni” – jegyezte meg a vezérigazgató.
Címlapkép forrása: Mol (A fotón balról jobbra Császár Péter, az MPK vezérigazgatója, Fülöp György, Tiszaújváros polgármestere és Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója látható.)