A francia mezőgazdasági szektor legnagyobb érdekképviseleti szervezete, az FNSEA vezetője, Arnaud Rousseau szerdán a France Inter rádiónak nyilatkozva fejtette ki aggályait a tervezett szabadkereskedelmi egyezménnyel kapcsolatban.
Ez a kereskedelmi megállapodás, amely a dél-amerikai államok egy részét Európához köti, azzal a kockázattal jár, hogy drámai következményekkel jár a mezőgazdaságra nézve
- fogalmazott Rousseau.
Az FNSEA elnöke hangsúlyozta, hogy a tiltakozások célja nem a francia állampolgárok mindennapjainak megzavarása, hanem üzenetük eljuttatása a közvéleményhez. Rousseau kiemelte, hogy büszkék arra, hogy ellátják élelmiszerrel a francia lakosságot, és továbbra is hazai termelésre törekszenek.
A tervezett tüntetéssorozat időzítése nem véletlen: a brazil G20-csúcstalálkozóval egy időben kívánják hallatni hangjukat a gazdák. Rousseau reményét fejezte ki, hogy más európai országok is csatlakoznak a kezdeményezéshez, hiszen véleménye szerint ez nem csupán francia, hanem összeurópai ügy.
Annie Genevard francia mezőgazdasági miniszter vasárnap "rossz megállapodásnak" minősítette a tervezett egyezményt.
A politikus szerint az EU-Mercosur megállapodás lehetővé tenné jelentős mennyiségű marhahús, cukor és baromfihús behozatalát, ami káros versenyt teremtene a helyi termelők számára.
A francia gazdák helyzetét tovább nehezítik az időjárás okozta terméskiesések, az állatbetegségek kitörései, valamint a nyár eleji előrehozott választásokat követő politikai patthelyzet. Ezek a tényezők mind hozzájárulnak a mezőgazdasági szektor növekvő elégedetlenségéhez.
A mostani tiltakozások eltérnek a tavalyi demonstrációktól, amikor a gazdák útlezárásokkal és autópályák blokkolásával fejezték ki nemtetszésüket az olcsó importtermékek beáramlása és a túlzott szabályozási terhek miatt. Az akkori tiltakozások az Európai Unió több országára is kiterjedtek.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images