Vojtech Ferencz, az SPP vezérigazgatója azt emelte ki a hírügynökségnek adott interjúban:
A keleti gázvezetéken keresztül történő gázszállítás leállásának nagy kockázata miatt intézkedéseket teszünk annak érdekében, hogy ügyfeleinknek - a nagy ipari fogyasztóktól a háztartásokig - minden helyzetben garantáljuk a biztonságos gázellátást.
Hozzátette: támogatja a cég, hogy az ukrán területen keresztül történő gázszállítás hosszú távon megmaradjon, de fel kell készülniük arra az eshetőségre, ha ez az útvonal kiesik. Ezt át tudnák hidalni, hiszen Szlovákia minden szomszédos ország felől tud gázt beszerezni, de szavai szerint erre a télre a Németország és Csehország felőli import lenne az elsődleges alternatív útvonal, ha az ukrán kiesik.
Fontosnak tartják azonban a déli tranzitútvonalat is, azaz a Török Áramlat gázvezetéket, amely Törökországon, Bulgárián, Szerbián és
Magyarországon át szállít gázt Szlovákiába. Errre a szállítási útvonalra főként akkor támaszkodnának, ha az ukrajnai tranzit teljesen megszakadna, és akkor az azeri céggel hosszú távú gázszerződést kötnének.
Az SPP vezetője összességében arra tett jelzést, hogy az ukrán gázszállítások teljes leállása esetén további intézkedéseket hoznak az ellátás biztonságának garantálása érdekében 2025-ben és az azt követő években. Azt is jelezte Vojtech, hogy a vállalat becslése szerint, ha teljesen elveszítenék az orosz gázszállítást, és a teljes szükséges mennyiséget más forrásból kellene beszerezniük, illetve fizikailag Szlovákiába szállítaniuk, akkor az legalább 140 millió euróval növelné a költségeit.
A fenti hírhez kapcsolódik, hogy egy szerdai webináriumon Olga Sztefanisina, ukrán miniszterelnök-helyettes, igazságügyi miniszter azt mondta a Montelnews kérdésére, hogy nem lehet kizárni egy utolsó pillanatos megállapodást az orosz-ukrán gáztranzit ügyében.
Úgy fogalmazott: még
van még néhány döntés, amely még megszülethet... néhány javaslat vagy kérdés, amely felvetődhet... de úgy gondolom, hogy túl korai lenne még valamilyen fejleményről beszélni, amíg az új Európai Bizottság nem áll fel teljesen.
Azt is hangsúlyozta azonban, hogy az ő meglátásuk szerint, illetve az európai gázvásárlóktól kapott jelzések alapján is úgy gondolják: Európa el tudná látni magát akkor is, ha megszűnne az ukrajnai vezetékes orosz gáz tranzitja.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images