A Baranya vármegyei Szárász településen található hízópulyka telepen a szokatlanul magas elhullási arány keltette fel az állattartók figyelmét. A telepen körülbelül 5500 pulykát tartottak.
A Nébih laboratóriumi vizsgálata megerősítette, hogy az elpusztult állatokban a madárinfluenza vírus H5N1 altípusa volt jelen.
A hatóságok gyorsan reagáltak a helyzetre. Az érintett állomány felszámolása mellett kijelölték a szükséges védelmi zónákat. A telep körül 3 kilométeres sugarú védőkörzetet, valamint 10 kilométeres sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet hoztak létre.
A járványhelyzet súlyosbodása miatt Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben is szigorú óvintézkedéseket vezettek be. Bács-Kiskun vármegye teljes területére, valamint Csongrád-Csanád vármegye jelentős részére kiterjesztették a védő- és megfigyelési körzeteket. Csongrád-Csanád vármegye korlátozással nem érintett területein pedig megtiltották a vízibaromfi állományok betelepítését.
A védő- és megfigyelési körzeteken belül további intézkedéseket hoztak. Kötelezővé tették az egészséges, vágásra alkalmas méretű tömőalapanyag (sovány vízibaromfi állományok) azonnali levágását. Az életkoruk miatt vágásra még nem alkalmas állományokat állami kártalanítás mellett fel kell számolni.
Az országos szintű védekezés részeként Magyarország egész területén betiltották a baromfik és más, fogságban tartott madarak vásárokra történő bevitelét. Emellett a díszmadár- és galamb kiállítások megtartása is tilos lett.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images