A jelenlegi helyzetmegítélés indexe (mínusz 91,4 pont az előző havi mínusz 86,9 pontról)
elképesztően pesszimista megítélést tükröz, 2020 májusa óta nem volt ennyire mélyen a negatív tartományban a mutató.
Az elemzői konszenzus mínusz 85,9 pontra „javulást” valószínűsített a bankok, biztosítótársaságok és kiválasztott vállalatok megkérdezésével végzett felmérés esetén.
A ZEW euróövezeti gazdasági hangulatmutatója az elemzői várakozásokra rácáfolva szintén romlott novemberben: 12,5 pontra csökkent a várt 20,5 pontra emelkedés helyett az előző havi 20,1 pontról. Az aktuális gazdasági helyzet megítélését számszerűsítő euróövezeti mutató értéke 3,0 ponttal mínusz 43,8 pontra csökkent, míg az euróövezeti inflációs várakozások mutatója 7,5 ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, így az index mínusz 13,4 ponton állt novemberben – foglalja össze az MTI.
Achim Wambach, a ZEW elnöke az eredmények alapján úgy látja: a Németországgal szemben támasztott gazdasági várakozások alakulását befolyásolta Donald Trump győzelme és a német kormánykoalíció összeomlása. A legfrissebb felmérés alapján romlott a gazdasági hangulat, ami feltehetően elsősorban az amerikai elnökválasztás eredményére vezethető vissza. Ezt támasztja alá az a tény, hogy az Egyesült Államokkal szembeni gazdasági várakozások egyértelműen javulnak, míg a kínai és az euróövezeti gazdasági hangulat romlást mutat.
A felmérés utolsó napjaiban azonban az előrehozott választások kilátásai miatt felerősödtek a derűlátóbb hangok Németország gazdasági helyzetének alakulásával kapcsolatban.
Címlapkép forrása: Shutterstock