A vizsgálatok célja, hogy jobban megértsék az egyiptomiak több ezer éves temetkezési szokásait és azt, mit tartottak fontosnak magukkal vinni a túlvilágra. JP Brown, a múzeum vezető antropológiai restaurátora szerint bár a szkennelés csak néhány napig tartott, az eredmények feldolgozása és elemzése akár három évig is eltarthat. Stacy Drake, a múzeum emberi maradványok gyűjteményének vezetője kiemelte a kutatás jelentőségét:
Régészeti szempontból hihetetlenül ritka, hogy az embernek lehetősége van arra, hogy a történelmet egyetlen egyén szemszögéből vizsgálja vagy szemlélje. Ez egy igazán nagyszerű lehetőség számunkra, hogy megnézzük, kik voltak ezek az emberek.
A múzeum „Belső ókori Egyiptom” kiállítása az egyik legnépszerűbb, ahol 23 emberi és több mint 30 állati múmia található. Az ókori egyiptomiak hite szerint a lélek a halál után is a tesztben marad, ezért mumifikálták a teszteket. A mumifikálás folyamata akár 70 napig is tarthatott, és magában foglalta a belső szervek eltávolítását, kivéve a szívet, amit a lélek otthonának tartottak. A testeket sóval szárították, majd vászonba csomagolták, gyakran imákat írva rájuk vagy védő amuletteket elhelyezve bennük. Az új CT-vizsgálatok érdekes részleteket tártak fel: kiderült, hogy egyes balzsamozók a szerveket csomagokba helyezték és visszatették a múmiákba, a csomagokban pedig az adott szerv védelmét szolgáló istenség viaszfigurája volt. Brown szerint az ókori egyiptomiak a túlvilági életre hasonlóan tekintettek, mint a modern emberek a nyugdíj-megtakarításokra. A mumifikálás gyakorlata főként a felső középosztály és a magas státuszúak körében volt elterjedt.
A kutatók részletesen vizsgálták Lady Chenet-aa múmiáját, aki körülbelül 3000 éve élt. A szkennelések alapján a 30-as évei végén vagy 40-es évei elején halt meg. Érdekes részlet, hogy légcsövébe tölteléket helyeztek, hogy nyaka ne essen össze, szemgödreibe pedig műszemeket tettek. A kutatók egy másik múmiát, Harwa-t is megvizsgáltak, aki egy magtár ajtónállója volt. A szkennelések alapján 40-es éveiben járhatott halálakor, és magas társadalmi státusszal rendelkezett. A CT-vizsgálatok nemcsak az egyének életéről és egészségi állapotáról adnak információkat, de segítenek a téves azonosítások korrigálásában is. Például felfedeztek egy koporsót, amelybe a hieroglifák szerint egy papot temettek, de valójában egy 14 éves fiú volt benne.
A múzeum ma már nagy hangsúlyt fektet a múmiák tiszteletteljes kezelésére és bemutatására. Drake elmondta, hogy egyiptomi képviselőkkel is tárgyaltak a múmiák esetleges visszaküldéséről, de a tisztviselők kérték, hogy maradjanak a chicagói múzeumban kiállítva.
Megpróbáljuk őket emberként megérteni, hogy megoszthassuk ezeket a történeteket és meglátásokat a nagyközönséggel, hogy tiszteletteljesebbek legyenek, és több méltóságot adjunk ezeknek a mumifikálódott személyeknek
- összegezte Drake a múzeum törekvéseit.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images