Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség jelentése szerint Európa a leggyorsabban melegedő kontinens, ami egyre gyakoribb szélsőséges időjárási eseményeket vetít előre. Ez komoly veszélyt jelent az infrastruktúrára, valamint a globális víz- és élelmiszerellátás stabilitására. Teresa Czerwińska, az EIB alelnöke hangsúlyozta:
Az EIB, az éghajlati bank készen áll arra, hogy támogassa azokat a projekteket, amelyek segítenek megvédeni a közösségeinket és kezelni az éghajlatváltozás egyre növekvő kihívását. A gyors cselekvés növeli társadalmaink ellenálló képességét, és csökkenti a tétlenség hosszú távú költségeit.
Az intézet hetedik éves éghajlat-vizsgálata, amely több mint 24 000 európai és amerikai válaszadó véleményét tükrözi, Magyarországon 1008 fő részvételével zajlott. A magyar válaszadók 95%-a elismeri az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás szükségességét, és 46%-uk szerint ez prioritást jelent az ország számára a közeljövőben.
A felmérés szerint a magyarok 87%-a úgy véli, hogy az alkalmazkodásba való befektetés munkahelyeket teremthet és fellendítheti a helyi gazdaságot.
A válaszadók 86%-a szerint most kell beruházni, hogy elkerüljük a későbbi magasabb költségeket. 90% tapasztalt legalább egy szélsőséges időjárási eseményt az elmúlt öt évben, ami 10 százalékponttal magasabb az uniós átlagnál. A leggyakoribb tapasztalatok közé tartozik a szélsőséges hőség (67%), a súlyos viharok (45%) és az aszály (41%).
A szélsőséges időjárás következményei széles körűek: a magyarok 80%-a számolt be közvetlen hatásokról, beleértve az áramkimaradásokat (32%), egészségügyi problémákat (30%) és vagyoni károkat (24%). A válaszok eredményei szerint a lakosság tisztában van az alkalmazkodás szükségességével: 64% elismeri, hogy változtatnia kell életmódján, 33% pedig fontolgatja, hogy az éghajlatváltozás miatt költözni kényszerül.
A felmérés rámutat arra is, hogy bár a magyarok 70%-a tájékozottnak érzi magát az otthoni alkalmazkodási lehetőségekről, 57%-uk nem ismeri ezeket támogató állami ösztönzőket. A helyi klímaadaptáció prioritásai között szerepel a városok hűtése (50%), a lakások és középületek szigetelésének javítása (36%), valamint az infrastruktúra fejlesztése (35%).
Az alkalmazkodás finanszírozásával kapcsolatban 38% válaszolt úgy, hogy a költségeket azoknak a vállalatoknak kellene viselniük, amelyek a leginkább hozzájárulnak az éghajlatváltozáshoz.
A támogatások elosztásánál 47%-uk az egyenlő mértékű részesedést preferálja. Végül, a magyar válaszadók 52%-a elismeri, hogy országuknak többet kellene tennie a legsebezhetőbb fejlődő országok támogatásáért az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban.
Az EIB jelentése szerint a szélsőséges időjárás 2024-ben erősen sújtotta Magyarországot, 40 fokos hőmérséklet, csapadékhiány, súlyos aszály és jelentős árvíz is volt az elmúlt 10 hónapban.
Címlapkép forrása: Portfolio