Jelentősen kilyukadt a költségvetés az év tizedik hónapjában - derül ki a Pénzügyminiszter hétfői előzetes adatközléséből. A 407 milliárd forintos mínusz kimagaslónak számít a korábbi évekkel összevetve is, ennél csak egyszer volt nagyobb az októberi deficit 2002 óta.
A minisztérium a közleményében hangoztatja, hogy
a kormány elkötelezett az egyensúlyi mutatók javítása mellett:
a kormány az idei évben a hiányt a GDP 4,5%-ára kívánja csökkenteni, majd a mutatót jövőre 3,7%-ra, 2026-ra pedig 3% alá mérsékeli".
Így áll a költségvetés 10 hónap után
Az első tízhavi kumulált adatok szerint a költségvetés hiánya 3050,5 milliárd forintra hízott, ami az eredeti éves pénzforgalmi hiányterv 121%-a, a legutóbb 4790 milliárd forintra emelt éves célnak pedig a 63,7%-a.
Mindez azt is jelenti, hogy a novemberi és decemberi hónapokban összesen még 1790 milliárd forintnyi hiányt termelhet idén a költségvetés. Ez első ránézésre jelentős összeg, ugyanakkor érdemes felidézni, hogy az elmúlt 3 évben átlagosan 1800 milliárd forint volt az utolsó kéthavi mínusz. Ez alapján a kormány még beleférhet az októberben látványosan megemelt éves pénzforgalmi hiánytervbe. Ehhez ugyanakkor kellett az évközi 400 milliárd forintos adóemelés és a 675 milliárd forintos beruházáselhalasztás.
A PM közölt néhány kumulált adatot is az első 10 hónap költségvetéséről:
A központi költségvetés 3 048,5 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 197,0 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 199,0 milliárd forintos hiányt mutattak.
A kamatkiadásokra fordított kifizetések összege október végéig 3 198,5 milliárd forint volt, amely 899,6 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésnél. Kiemelendő, hogy bár a forintpiaci kamatok már 2023-ban elkezdtek csökkenni, a pénzforgalmi kamatkiadásban ez a csökkenés csak késleltetve jelentkezik. A jövő évre nézve a kamatkiadások érdemben csökkenni fognak.
Tartósan meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 5 244,1 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 2 197,2 milliárd forintot fordított a kormány október végéig.
Az év első tíz hónapjában 999,8 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ugyanakkor az uniós kiadások 1 299,6 milliárd forintot tettek ki.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images