Bulgária 25 éve adta el a Balkán legnagyobb finomítóját a Lukoilnak, de egy "aranyrészvény" révén fenntartotta a jogot, hogy képviselőt küldjön a vállalat igazgatóságába. Azonban a bolgár energiaügyi miniszter, Vladimir Malinov szerint
ezek a jogok nem elégségesek, és a kormány nagyobb ellenőrzési mozgásteret és vétójogot akar, különösen az esetleges tulajdonosváltások kapcsán.
Malinov nyilatkozata egy olyan értesülés után érkezett, amely szerint a finomító eladását egy katari-brit konzorciumnak készítik elő, amit a Lukoil tagad. Malinov hangsúlyozta, hogy a kormány szeretne több tájékoztatást kapni a tulajdonosi változásokról, és hogy az államnak joga kellene legyen véleményt formálni a nemzetbiztonsági szempontból kiemelt cégek tulajdonosváltása esetén.
A Financial Times és az Euractiv forrásai szerint a Lukoil már levelet is küldött Vlagyimir Putyin elnöknek a potenciális üzlet jóváhagyása miatt, és a bolgár kormány véleményét is figyelembe fogják venni a végső döntés meghozatalakor.
A Lukoil finomítója a legnagyobb üzemanyaggyártó a Balkánon, és jelentős kerozin-exportőr is, mely több balkáni országot lát el. 2022-ben a bolgár finomítóból származó üzemanyagok fontos szerepet játszottak az ukrán hadsereg ellátásában, mivel számos bolgár vállalat, a szófiai kormány támogatásával, dízel üzemanyagot szállított Kijevbe.
A Lukoil jelezte, hogy nem vett részt a szállításokban, és nem támogatta az orosz hadsereget.
Malinov szerint a stratégiai vállalat tulajdonosváltása nemcsak az üzemanyagpiacra, hanem a költségvetési bevételekre is hatással van, így természetes, hogy az állam is beleszólást szeretne az ilyen potenciális üzletekbe. A Putyinnak küldött levél alapján Azerbajdzsán állami energetikai vállalata, a Socar, Kazahsztán KazMunayGas nevű állami energiacsoportja és a török Opet vállalat is érdeklődik a finomító iránt, amelyek mind szoros pénzügyi kapcsolatban állnak a Lukoillal.
Címlapkép: Illusztráció. A fotó forrása: Shutterstock