Új pályázat jön a háztartási napelemeseknek - Mutatjuk, mire lehet számítani
Gazdaság

Új pályázat jön a háztartási napelemeseknek - Mutatjuk, mire lehet számítani

A Portfolio értesülései szerint már korábban elkészült a tervezete annak, a Lantos Csaba energiaügyi miniszter által tavasszal még az idei évre beígért új lakossági pályázati konstrukciónak, amelyben kizárólag akkumulátoros energiatároló telepítéséhez szerezhetne támogatást a háztartások egy része. A pályázat megjelentetését feltehetően a források szűkössége is késlelteti, de akár még idén megtörténhet a bejelentése. Éppen ezért érdemes körbenézni, hogy Európa országaiban milyen pénzügyi támogatási eszközöket alkalmaznak annak érdekében, hogy ösztönözzék a háztartási akkumulátoros energiatároló rendszerek telepítését a lakossági napelemekhez kapcsolódóan. Ezek a programok ugyanis azt is előre vetíthetik, hogy itthon miket tartalmazhat a pályázat, amely elősegítheti a lakossági energiatárolók hazai elterjedését is.

Értesülései szerint már korábban elkészült a tervezete annak, a Lantos Csaba energiaügyi miniszter által tavasszal még az idei évre beígért új lakossági pályázati konstrukciónak, amelyben kizárólag akkumulátoros energiatároló telepítéséhez szerezhetnének támogatást azok a háztartások, melyek korábban az éves szaldó elszámolási rendszerben telepítettek háztartási méretű (jellemzően napelemes) kiserőművet, és idéntől elkezdenek kikerülni a tízéves szaldós időszakból. A pályázatra azonban egyelőre még várni kell, aminek a hátterében a tapasztalatok alapján feltételezhetően a források szűkössége állhat, ezzel együtt még akár idén megtörténhet a bejelentés.

A napelemes iparág jelentős várakozásokat fűz a belengetett támogatáshoz, a lehetséges kedvezményezettek körét azonban nem korlátozná a szaldó elszámolásból kikerülő háztartásokra.

Felhasználói és rendszerszempontból is előnyös

A korábban ismertetett tervek szerint a pályázat azok számára válhat elérhetővé, akik legalább tíz éve telepíttették háztartási méretű (HMKE) napelemes rendszerüket, és ezért a szabályozás alapján a tíz év letelte után átkerülnek a 2024 elején életbe lépett bruttó elszámolási rendszerbe. 2014 végéig 8829 darab napelemes HMKE települt itthon, első körben tehát őket érintheti az új pályázat, bár egyelőre nem világos, hogy a támogatási lehetőség csak a lakosság által üzemeltetett erőművekre vonatkozik-e vagy a céges HMKE-kre is. Egyelőre a lehetséges támogatási keret és egyéb részletek sem ismertek.

A HMKE-t újonnan telepítők már szintén a bruttó elszámolási rendszerbe kerülnek, az ő számukra a Napenergia Plusz Program keretében már elérhető támogatás energiatároló telepítéséhez, ennek keretében azonban kizárólag együtt lehet napelemre és tárolóra pályázni.

A 2021-ben indított, a lassú kifizetések miatt kedvezményezetti és kivitelezői oldalon is gondokat okozó RRF-es lakossági napelemes és energiahatékonysági pályázaton már szintén lehetett tárolóhoz támogatást igényelni, de szintén nem önálló fejlesztésként, hanem napelem- és hőszivattyú telepítésével, illetve nyílászárók cseréjével együtt. (A 2024 tavaszán lezárt hálózati energiatároló-telepítési pályázat pedig energiapiaci szereplők számára volt kiírva.)

A bruttó elszámolás alá tartozó HMKE-k által betáplált és a háztartások által vételezett villamos energiát külön mérik és eltérő tarifákon számolják el, és mivel a betáplálási tarifa jóval alacsonyabb a vételezésinél, így a bruttó elszámolás a korábbi szaldó elszámolási rendszernél kevésbé vonzó. Ezért míg a szaldós rendszerben a HMKE-sek a hálózatot lényegében szezonális energiatárolóként használhatták, addig a bruttó elszámolási rendszerben jóval kevésbé éri meg a hálózatba táplálni az energiát, ehelyett célszerű a helyben termelt energia lehető legnagyobb részét helyben fel is használni, amit az energiatárolók képesek elősegíteni.

Az akkumulátoros energiatárolók széles körű telepítése felhasználói és rendszerszempontból egyaránt kívánatos.

Az energiatárolók növelhetik a lakosság energiafüggetlenségét és javíthatják napelemes rendszereik megtérülését, miközben alacsony karbonlábnyom mellett erősíthetik a villamosenergia-rendszer rugalmasságát, amire nagyrészt épp a napenergia gyors térnyerése miatt egyre nagyobb szükség van. Azáltal, hogy az akkumulátorok képesek hozzájárulni az időjárásfüggő megújuló termelés kiegyensúlyozásához, jelentős mértékben kisimítható a termelési és az árgörbe, ami a pozitív költséghatásokon túl az ellátásbiztonságot és az energiafüggetlenséget is növelheti. Mindez kiváltképpen igaz Magyarországra, ahol a napenergia-termelés az elmúlt években az egész EU-ban az egyik legnagyobb arányban bővült.

A kedvező hálózati- és rendszerhatásokat erősítheti, ha a jövőben a háztartási energiatárolók használatát a dinamikus áramárazás is ösztönözni fogja, illetve ha az elosztó vagy az aggregátor által távvezérelt fogyasztó oldali válasz eszközként is részt vesznek majd a rendszer kiegyensúlyozásában.

Támogatások hajtják az európai fellendülést

A szaldó elszámolási rendszer és a rezsicsökkentett árak érthetően nem ösztönözték különösebben a lakossági energiatároló-telepítéseket, ahogyan az akkumulátorok viszonylag magas beruházási költsége sem. A szaldó rendszer európai uniós előírás nyomán megvalósuló kivezetése, az energiaárak emelkedése, a technológia költségének esése, valamint a kormányzati támogatások hatására azonban Európa-szerte fellendültek a lakossági energiatároló-telepítések. 2023-ban ezek adták a megelőző évit közel 100%-kal felülmúló összes új európai akkumulátoros energiatárolási telepítések 70%-át.

Az Európai Unió számos országában érhető el támogatás a háztartási energiatárolók telepítéséhez, melyek két fő kategóriába sorolhatóak: az adókedvezmények és beruházási támogatások körébe, amint ezt a SolarPower Europe napelemes iparági szervezet piaci előrejelzésében szereplő alábbi térképe is mutatja.

Az adókedvezmények közé tartozik az országok által biztosított adómentesség (a térképen zölddel) és -levonás (citromsárgával), így például a németországi, egyesült királyságbeli és hollandiai áfamentesség, valamint az olyan adó-visszatérítési programok, mint a svédországi zöld levonási program.

A háztartási energiatároló telepítések támogatására a leggyakrabban beruházási támogatásokat használnak az országok (pirossal), illetve bizonyos régiók (narancssárgával). Lengyelország, Csehország, Ausztria, Magyarország, Portugália és Görögország egyaránt ezt a típusú támogatási formát alkalmazza, és Németországban, Svájcban, valamint Olaszországban is működnek ilyen, regionális eltéréseket mutató rendszerek. Ezek közt akadnak olyanok, melyek új napelem-telepítésekhez kapcsolódóan vehetőek igénybe, és olyanok is, amelyek a már működő napelemes rendszerekhez való energiatároló-telepítést támogatják.

SolarPower Europekep

A beruházási támogatások általában csak időszakosan állnak rendelkezésre, nem függetlenül a költségvetési korlátoktól. Ez a kérelmek számának hirtelen és erőteljes megugrását majd esését vonhatja maga után, ami a piacon is nem kívánatos hullámzást eredményezhet. Az ilyen támogatást bevezető országok szinte mindegyikében néhány hét alatt kimerült a rendelkezésre álló keret, ami viszonylag instabillá teheti a piacot.

Ha azonban megfelelően van megtervezve és kommunikálva, akkor ezeknek a rövid életű támogatási programoknak is lehet hosszú távú és fenntartható hatása.

Németország 2013-ban indította el a KfW Bank (Újjáépítési Hitelintézet) részvételével azt a beruházási támogatási programot, amely nagyban segített megalapozni az ország e területen is elfoglalt nemzetközi vezető szerepét azáltal, hogy a háztartási akkumulátorok iránti kereslet élénkítésével hozzájárult az iparág legfontosabb vállalatainak létrejöttéhez is.

Csehország az egyik jó példa

A hosszú távú finanszírozási stratégiára jó példa Csehország, amely 2022-ben zöld megtakarítási programot vezetett be. Ez a beruházási támogatási program az EU modernizációs alapjának forrásait felhasználva nyújt támogatást energiahatékonysági korszerűsítésekhez, beleértve a napelemek és akkumulátoros energiatárolók telepítését, a kedvezményezettek és támogatható telepítések számának korlátozása nélkül. A programnak köszönhetően 2023-ban jelentős, 900 megawattórányi (MWh) új otthoni energiatároló kapacitás jött létre, amivel Csehország az ötödik legnagyobb európai piac lett. 5 kWh-s átlagos rendszermérettel számolva ez azt jelenti, hogy

egyetlen évben mintegy 180 ezer cseh háztartás jutott otthoni energiatárolóhoz.

A költségvetési források korlátossága az adókedvezményt nyújtó támogatásokat sem hagyja érintetlenül. Az olaszországi Superbonus program adójóváírást biztosít a napelembe és akkumulátoros energiatárolóba beruházó lakossági felhasználók számára, melyek ilyen módon a telepítéssel kapcsolatos költségekre 110%-os támogatást nyújthatnak. A program jelentős sikert ért el az akkumulátorok elterjedésének ösztönzésében (Olaszország a lakossági energiatárolók második legnagyobb piaca Európában), azonban a közkiadásokkal kapcsolatos aggályok közepette a kormány 2023-ban visszafogta azt. Így a társasházak által igénybe vehető szuperbónusz 2023-ban 110%-ról 90%-ra, 2024-ben 70%-ra, 2025-ben pedig 65%-ra csökkent.

A nemzeti támogatási rendszerekkel párhuzamosan regionális önkormányzatok is bevezethetnek rövid távú támogatási rendszereket a telepítések helyi ösztönzésére, ahogy német, olasz és svájci régiókban is történt.

A beruházási támogatások és adókedvezmények révén megvalósuló közvetlen támogatások mellett a kormányok közvetett támogatást is nyújthatnak 0%-os vagy alacsony kamatozású hitelek révén. Ilyen alacsony kamatozású hiteleket nyújt például Németország is lakossági tiszta energiarendszerek telepítéséhez.

Összességében elmondható, hogy 2024-ben az akkumulátorok elterjedését elősegítő számos pénzügyi támogatási program megszűnt Európában, így például Belgiumban és Spanyolországban, ahol az elmúlt években a beruházási támogatásoknak is köszönhetően nőtt a telepítési volumen.

Nem csak a pénzről szól

Amint az európai napelemes iparág is hangsúlyozza:

az akkumulátorok terjedésének támogatása nem csak a pénzügyi feltételekről szól. Ehelyett a szakpolitikai eszközök kombinációját célszerű kialakítani,

amely a technológiába való befektetések ösztönzésén túl olyan szabályozási keretrendszert is magába foglal, amely lehetővé teszi a különféle akadályok csökkentését, ezáltal pedig az engedélyezési eljárások gyorsítását is.

Ilyen, az Európai Bizottság szerint is kulcsfontosságú szabályozási intézkedés például az akkumulátoros energiatárolás mentesítése a kettős hálózati díjfizetés alól, ami az egész rendszer flexibilitásának növelése szempontjából is kívánatos. A kettős díjfizetés akkor fordul elő, ha az energiatároló használatához kapcsolódóan a hálózatból vételezett, majd oda visszatáplált energia után is rendszerhasználati díjat kell fizetni, noha gyakran mindkettő éppen a hálózat stabilitását szolgálja. A SolarPower Europe nyári elemzése szerint mindössze öt tagállam (Csehország, Németország, Portugália, Spanyolország és Svédország) foglalkozik hatékonyan ezzel a problémával új, felülvizsgált nemzeti energia- és klímaterveikben.

Címlapkép forrása: Energiaügyi Minisztérium

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Holdblog

Ilyen jól úsznak a kenguruk?

Új-Zéland az élen jár a lakosságarányos olimpiai érmek számában. Ausztrália pedig 27 milliós lélekszáma ellenére sem tud kiesni az éremtáblák első 10 helyéről. De miért... The post Ily

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
havazás-hó-hó magyarország-hó időjárás-időjárás hó-hó esélye-havazás előrejelzés-mikor lesz hó?-mikor lesz hó magyarországon?-hójelentés