Kína egy 10 ezer milliárd jüan (1400 milliárd dollár, GDP 7,5%-a) keretet hagyott jóvá a helyi önkormányzatok adósságának újrafinanszírozására.
Ezzel a helyi önkormányzatok adósságplafonja 35,52 ezer milliárd jüanra emelkedik. Fontos, hogy a fenti összeget négy év alatt költhetik el az önkormányzatok. Ennek 60%-a a meglévő adósságok újrafinanszírozását, a maradék 40% pedig új adósság kibocsátását teszi lehetővé.
A mostani intézkedés 2015 óta csupán a harmadik alkalom, amikor a hatóságok év közben emelik az adósságplafont. A meglévő adósságok újrafinanszírozása nagyjából 600 milliárd jüannyi kamatteher-csökkenést is jelent, amelyet az önkormányzatok szintén beruházásra, vagy a fogyasztás élénkítésére tudják fordítani.
Mit jelent ez a kínai gazdaságnak?
A fenti intézkedések nagyon fontosak a kínai gazdaság szempontjából. A legtöbb Kínával foglalkozó közgazdász egyetért abban, hogy
a gazdaság problémáinak megoldására a monetáris és a fiskális politika összehangolására van szükség.
Eddig ez nem történt meg, mivel a hathatós monetáris politikai intézkedéseken túl egyelőre a fiskális politika csak ígéretek szintjén szállt be a gazdaság élénkítésébe.
Azzal, hogy a kínai vezetés egy ilyen nagy csomagot tett le az asztalra, végre jelezte a befektetőknek, hogy eltökélt a gazdaság talpraállítása érekében. Bár ez a kifejezés furcsának hathat annak fényében, hogy a második negyedévben 4,6%-kal nőtt a GDP, viszont ennek megbízhatósága kérdéses, ráadásul már a kínai vezetés is a munkaerőpiaci helyzet javítását emelte ki, mint az egyik legfontosabb prioritás.
Kína legnagyobb problémája, hogy a növekedési motorja kifulladt. A beruházás és exportvezérelt növekedés már nem működik, viszont az ingatlan- és a részvénypiac mélyrepülése miatt a háztartások vagyoni helyzete jelentősen erodálódott, ami a fogyasztási kedvet is visszavetette. Ennek az ördögi kőrnek pedig az egyetlen gyors megoldása a fiskális politika.
Mit jelent az a befektetéseknek?
A bejelentés után a piaci reakció meglepő volt. A kínai indexek, a réz eséssel, míg az ausztrál dollár (erős kínai import) gyengüléssel indított, ahogy a kínai deviza is. Azóta viszont már az esés egy részét ledolgozták a piacok. Ugyanakkor tegnap már nagyot emelkedett a kínai tőzsde (+2%) és a réz (+4,6%) is, ezért nem túlzás kijelenteni, hogy a mai hírek egy részét előre árazhatta a piac.
Az tény, hogy a mostani intézkedések estében is igaz az, hogy idő szükséges amíg kifejtik a hatásukat, de alapvetően jó irányba mutatnak. Viszont azt is el kell ismerni, hogy lényegében nincs olyan rövid távú kormányzati intézkedés, ami az ingatlanpiaci aktivitást érdemben tudná növelni. Emiatt a fiskális intézkedések többsége ezen a téren inkább a helyzet további romlása ellen hat, minthogy érdemi trendfordulót okozna a kínai ingatlanpiacon. Emiatt elképzelhető, hogy hosszabb távon is mérsékelt marad a piaci reakció.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images