Az orosz jegybank múlt hónapban 200 bázisponttal 21%-ra emelte az irányadó kamatlábat, ami a legmagasabb szint Vlagyimir Putyin elnökségének kezdete óta. A döntés hátterében az ukrajnai konfliktusra fordított jelentős állami kiadások állnak, amelyek feszítik a munkaerőpiacot, felhajtva ezzel a béreket és az inflációt.
Kirill Tremasov, a bank monetáris politikai osztályának vezetője egy cseljabinszki fórumon elismerte a beruházások növekedésének lassulását, de hangsúlyozta:
Elvileg nincsenek rendelkezésre álló munkaerőforrások.
Tremasov szerint a legtöbb gyártó és mérnöki cég számára lehetetlen versenyezni a katonai-ipari komplexummal, amelyet az ukrajnai konfliktus miatt felfuttattak Oroszországban.
A munkaerőhiányra különösen ráerősít a háború, orosz fiatalok tízezrei harcolnak Ukrajnában ezekben a pillanatokban is, emellett a sorozás elől is több tízezren menekültek külföldre a munkaképes korúak közül. Ezt a jegybank természetesen nem emelte ki kommentárjában.
Az ipari szektor képviselői egyébként vitatják ezt az álláspontot. Maria Ovecskina, az MMK acélgyártó pénzügyi forrásokért felelős vezetője figyelmeztetett: "Ha a mostani volumenben folytatjuk a beruházási programunkat, akkor ezen a hónapon belül elfogy a pénz."
Az RSPP, Oroszország legnagyobb üzleti szakszervezete szerint a harmadik negyedévben a késedelmes fizetések váltak a vállalkozásokat leginkább hátráltató tényezővé. Alexander Shokhin, az RSPP vezetője ugyanakkor elismerte a munkaerőhiány problémáját is:
A különleges (katonai) művelet elvonja az embereket, és ezt a problémát nem lehet gyorsan megoldani.
Tremasov megerősítette a központi bank álláspontját, miszerint a gazdasági túlfűtöttség kezelése érdekében hosszú távon is magas hitelfelvételi költségekre lesz szükség. Előrejelzése szerint az irányadó kamatláb jövőre átlagosan 17-20% körül alakulhat, és nem zárta ki egy esetleges még szigorúbb monetáris politika lehetőségét sem.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images