A brüsszeli nyilatkozat szerint - amelyhez Ausztrália, Japán, Új-Zéland, Dél-Korea és Ukrajna is csatlakozott - a szövetségesek kijelentették: a NATO határozottan elítéli az orosz és az észak-koreai vezetők döntéseit, amelyeknek célja, hogy további veszélyt okozva kiterjesszék Oroszország Ukrajna ellen indított provokálatlan agressziós háborúját.
Az Oroszország és az Észak-Korea közötti katonai együttműködés elmélyülése mélyen érinti az euroatlanti biztonságot, és hatással van az indo-csendes-óceáni térségre is
- fogalmaztak.
A Moszkva és Phenjan közötti katonai együttműködés fokozása az ENSZ Biztonsági Tanácsa több határozatának megsértését jelenti - jelentették ki, majd úgy fogalmaztak:
felszólítjuk Oroszországot, mint az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagját, hogy térjen vissza e határozatok betartásához, és tartsa be nemzetközi kötelezettségeit.
Elfogadhatatlannak nevezték, hogy Oroszország korábbi nyilatkozata szerint Phenjan atomfegyver-mentesítésének kérdése "lekerült az asztalról". Ez aláássa a globális non-proliferációs rendszert, ellentmond a Biztonsági Tanács vonatkozó határozatainak, és tovább fokozza a regionális feszültségeket - húzták alá.
Arra kérünk minden országot, hogy semmiféle segítséget ne nyújtsanak Oroszország agressziójához. Elítéljük mindazokat, akik elősegítik és ezáltal meghosszabbítják Oroszország illegális háborúját Ukrajna ellen
- fogalmaztak.
Közölték: a NATO továbbra is együttműködik partnereivel, különösen az indo-csendes-óceáni térség országaival, hogy előmozdítsa a békét és a stabilitást, valamint, hogy megakadályozza Oroszország és háborús erőfeszítéseit elősegítők azon szándékát, hogy aláássák a regionális és globális stabilitást.
Aláhúzták: a szövetség fokozza elrettentő képességét és védelmét minden fenyegetéssel és kihívással szemben, minden területen és több stratégiai irányban az euroatlanti térségben.
Leszögezték: továbbra is határozottan támogatják Ukrajnát egészen a győzelemig. Ennek érdekében a szövetségesek és partnerek fokozzák a politikai, a katonai, a pénzügyi, a gazdasági és a humanitárius segítségnyújtást, és elismerik Ukrajna önvédelemhez való eredendő jogát. A szövetségesek támogatják Ukrajnát az orosz agresszió legyőzésére képes haderő felépítésében is, összhangban a hosszú távú biztonsági segítségnyújtás ígéretével - tették hozzá.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images