James Marape miniszterelnök augusztusban jelentette be, hogy Pápua Új-Guinea nem vesz részt a Cop29-en. A döntést „tiltakozásként” jellemezte a nagy nemzetek ellen, amiért nem nyújtanak gyors támogatást az éghajlatváltozás áldozatainak. Justin Tckatchenko külügyminiszter a múlt héten megerősítette, hogy az ország visszalép a november 11-én az azerbajdzsáni Bakuban kezdődő csúcstalálkozó magas szintű tárgyalásaitól, és azt „teljes időpocsékolásnak” nevezte. Duncan Gabi, Pápua Új-Guinea vezető éghajlatvédelmi szószólója szerint a lépés kockázatokkal jár:
Olyan világban élünk, ahol az éghajlatváltozás hatásai egyre pusztítóbbak, különösen az olyan sebezhető nemzetek számára, mint a miénk. Fontos, hogy helyet foglaljunk az asztalnál, és hallassuk a hangunkat a Copban
- mondta.
Az ENSZ év végi klímacsúcsát, a Cop-ot állandó kritika éri, miszerint a nagy kibocsátó országok nem tesznek eleget az éghajlatváltozás elleni érdemi fellépés érdekében. Pápua Új-Guinea az első országok között van, amelyek kijelentették, hogy nem vesznek részt a konferencián. A mintegy 10 millió lakosú ország Ausztráliától északra fekszik, és a Természetvédelmi Világalap szerint itt található a világ harmadik legnagyobb kiterjedésű esőerdeje.
Az elszegényedett, óceánnal körülvett és természeti katasztrófákra hajlamos Pápua Új-Guinea az éghajlatváltozás veszélyeivel szemben rendkívül sebezhető.
Tckatchenko külügyminiszter elmondta, hogy Pápua Új-Guinea egy kisebb, kormánytisztviselőkből álló küldöttséget küld, de miniszterek nem vesznek részt a magas szintű megbeszéléseken.
Nem tűrjük tovább az üres ígéreteket és a tétlenséget, miközben népünk az éghajlatváltozás pusztító következményeitől szenved
- jelentette ki a kis szigetországok múlt heti szamoai találkozóján.
A döntés azonban aggodalmat keltett a pápua-új-guineai környezetvédők körében. Vinzealher Anjo Nen éghajlatváltozási aktivista szerint a bojkott ugyan erős üzenetet közvetíthet, de Pápua Új-Guineának „a konferenciákon belül kell maradnia”. Szerinte a Cop egyedülálló globális platformot biztosít, ahol az országok erősebb éghajlatvédelmi kötelezettségvállalásokért szállhatnak síkra, és tárgyalhatnak az erőforrásokról. Gabi egyetértett azzal, hogy a csendes-óceáni országnak nem szabadna elzárkóznia a Cop29-től, és a kivonulásról szóló döntést „tájékozatlannak” nevezte.
A találkozóról való távolmaradásunk elkeserítő üzenetet fog küldeni a nemzetközi közösségnek
- figyelmeztetett.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images