Nagy Márton szerint a gazdaságpolitika és a költségvetési politika szempontjából a német pénzügyminiszter menesztése nagyon fontos lépés. Elmondása szerint a menesztés oka a túlzott ragaszkodás volt az alacsony költségvetési hiányhoz.
Németországnak hatalmas szüksége van arra, hogy több pénzt mozgósítson, és fejlesztő államként lépjen fel, a gazdasági versenyképességét pedig rendbe hozza. Ehhez pénz kell. A végén mindig az a kérdés, hogy hol a pénz
- mondta. A miniszter szerint Németország végre felismerte, hogy költeni kell, magasabb hiányszámmal is lehet működni, és enyhülhet a konzervatív német fiskális politika.
Nem fiskális alkoholizmusról beszélek, hanem arról, hogy átmenetileg mozgósítani kell pénzt a zöld és a digitális átállás miatt.
Németország nagy gazdaság, sok pénzük van, ennek jelentős hatása van az egész Unióra és Magyarországra is - tette hozzá.
A magyar gazdaság számára ez egyértelműen azt jelenti, hogy sokkal több pénz megy a német járműiparba, az versenyképesebb lesz, és ez a magyar gazdaság számára is kedvező fejlemény
A miniszter szerint a magyar gazdaság most a német gazdaság válságát szenvedi meg, hiszen jelentős a német kitettségünk.
Ebből a válságből kikerülni kétféleképpen lehet. Vagy diverzifikálunk, vagy a német gazdaság - vagy legalábbis a kormány - észhez tér. Ennek az egyik példáját láthattuk tegnap.
A miniszter elmondta, hogy a német belpolitikai helyzetnek a rövidtávú magyar exportkilátásokra is pozitív hatása lehet. A kérdés, hogy Németországban mi fog most történni az új kormány, vagy legalábbis egy új pénzügyminiszter alatt, és milyen fiskális szabályokat fogadnak el.
Példaként említette a Volkswagent, amely gyárbezárásokra készül. Nagy Márton szerint a gyártó helyzete nem feltétlenül indokolja ezt, és inkább az alkupozíció megszerzése állhat a háttérben.
Próbáltak támogatást szerezni, hogy túléljék a következő hónapokat, akár bértámogatás, akár egyéb fejlesztési támogatás formájába. Szerintem ez a huzavona vezetett a töréshez, mert lényegében most már nem arról van szó, hogy elégedetlenkedik a német járműipar vagy a vállalati szektor, hanem fellázadt.
Nagy Márton szerint most bővülni fog a mozgástér Németországban, bár az egyelőre bizonytalan, hogy mennyivel és milyen irányba. Rámutatott azonban, hogy Németországnak nem csak az a problémája, hogy nem költött eleget: az energia kérdésköre ugyanúgy égető.
Továbbra sem áll rendelkezésre olcsó energia Németországban, míg Franciaországban igen, az atomerőművek kapcsán. A franciák tizedannyi áron tudnak előállítani energiát, mint amennyiért a piacon lehet szerezni - itt az áramárakról beszélek.
A következő lépés Németország számára az energiapolitikájának rendbe rakása lesz - mondta Nagy Márton.
Ha ez megvan, akkor van esélye annak, hogy az európai versenyképesség helyreálljon.
Arra a kérdésre, hogy mindez a magyar költségvetés mozgásterét növelheti-e, Nagy Márton azt válaszolta, hogy elsődlegesen inkább a gazdasági kilátások javulhatnak.
Továbbra is elkötelezettek vagyunk, hogy az idei 4,5 százalékos hiány után 3 százalékot érjünk el jövőre. Én azt gondolom, hogy a potenciális német fiskális politikai váltás inkább a bevételi oldalon és a gazdaság dinamizálásán keresztül fogja stabilizálni a költségvetést. Ha van gazdasági növekedés, akkor van költségvetési egyensúly is.
A miniszter szerint a német politikai váltásból nem következik, hogy a magyar kormánynak enyhébb költségvetési politikát kellene folytatnia, viszont a hiány tartása várhatóan könnyebb lesz a magasabb adóbevételek miatt.
Címlapkép forrása: Portfolio
A cikk elkészítésében a magyar nyelvre optimalizált Alrite online diktáló és videó feliratozó alkalmazás támogatta a munkánkat.