Fed-döntés után: ez vár a kamatokra
Az amerikai irányadó rátára vonatkozó határidős ügyletek alapján a piacok egy újabb 25 bázispontos kamatcsökkentést áraztak be a következő hónapra, miután a Federal Reserve ugyanilyen mértékben csökkentette a kamatokat a kétnapos kamatdöntő ülésének végén, csütörtökön.
Máris jött egy gyorsértékelés
"Az amerikai Fed 25 bázisponttal csökkentette irányadó kamatlábát. Elismerik, hogy a politika továbbra is restriktív marad, és hogy további kamatcsökkentések valószínűek, de ezek üteme lassulhat. Nem voltak hajlandóak a "Trump-hatásról" beszélni, de itt a kockázat: kissé szilárdabb növekedés, nagyobb inflációs nyomással. Ez pedig egy kevésbé agresszív kamatcsökkentési narratívához vezethet" – írja gyortésértékelésében az ING.
Vége – itt a rövid összefoglaló
Egyszer minden jónak vége szakad, még a Fed sajtótájékoztatójának is. Jerome Powell visszavonult a színfalak mögé, ma már nem tudjuk meg, mit gondol az amerikai elnökválasztás eredményéről. Sok dolgot egyébként sem tudunk meg, Powell a korábbi üzeneteket mantrázta: a jegybank adatvezérelt jellegét, a gazdaság erejét, a kockázatok kiegyensúlyozottságát.
A legértekesebb üzenet az volt, amit a semleges kamatszintről mondott: egyelőre úgy gondolja a Fed, hogy még nem érték el, ám pontosan nem fogják tudni, amikor elérték, ezért nagyon óvatosan fognak eljárni. Ha a gazdaság gyengébben teljesjít, készek gyorsabban lépni, ám ha annak látják szükségességét, szünetet tartanak a kamatcsökkentésekben.
Nem tudott mondani semmit a decemberi ülésről sem, a jövő évi kamatpályáról pedig végképp nem, a hozamemelkedés miatt viszont nem aggódik a Fed: az inflációs várakozások továbbra is összhangban vannak az inflációs célla, és tesz érte a Fed, hogy ez így is legyen. A munkaerőpiaci és inflációs célok kiegyensúlyozottak, egyelőre minden rendben a gazdaságban, a cél, hogy ez így is maradjon.
Sok kérdést kapott az elnökválasztásról, de nem igazán válaszolta meg őket.
Az egyik konkrét válasza az volt, hogy akkor sem mondana le, ha Trump ezt kérné tőle. A fiskális politika változásaival majd akkor foglalkozik a Fed, ha ez aktuális lesz, rövid távon az elnökválasztás nem befolyásolja a Fed kamatpolitikáját, a fiskális politika egyébként is csak egy a sok változó közül, amit figyelnek. A költségvetési pálya mindenesetre fenntarthatatlan, ami kockázatot jelent az amerikai gazdaságra nézve.
A Fed legközelebb decemberben tart kamatdöntő ülést: ahogy azt megtudtuk, még ők sem tudják, mit fognak lépni akkor.
Sokadik kérdés Trumpról
Mit fog tenni a Fed, ha a kormány kikezdi a függetlenségét, ugyanis az utóbbi időben jelentősen kritizálta Trump a Fedet – hangzott a kérdés. Powell csak ennyit válaszolt:
Nem fogok ma semmilyen politikai kérdésről beszélni.
Az emberek nem érzik a gazdaság erejét
Powell megérti, ha az emberek nem érzik a gazdaság erejét, mert a jövedelmük vásárlóerejének egy része elveszett a globális inflációs sokk következtében, és évekre van szükség ennek helyreállásához, és azon dolgozunk, hogy ezt elérjük.
Nem aggódunk az inflációs várakozások miatt
Az inflációs várakozások megfelelő helyen vannak, összhangban vannak a 2%-os inflációs céllal, ám nagyon odafigyelünk arra, hogy ez így is maradjon. Nem hagyjuk az inflációs várakozásokat megugrani.
Egyre nehezebb dolga lesz a Fednek
Semmilyen módon nem utaltam az új adminisztráció poltikájára, és ma nem is fogok – mondta Powell. Elmondta, hogy jeleneg a gazdaság és a kamatok is megfelelő helyen vannak, a kockázat az, hogy túl gyorsan vagy túl lassan lépünk, ezeket a kockázatokat kell menedzselni, és fenntartani az erőt a gazdaságban. Ülésről-ülésre döntjük majd el, hogy mi a megfelelő lépés, hogy rajta maradjunk azon az úton, ami a cél elérése felé vezet – mondta.
A semleges kamatszint biztosan az alatt van, ahol most vagyunk, de ahogy csökkennek a kamatok, egyre kevésbé lehetünk ebben biztosak, ezért nagyon óvatosan kell lépnünk – mondta.
Fenntarthatatlan a költségvetési pálya
A költségvetési hiánnyal kapcsolatban fel fog-e szólalni Powell, mint ahogy azt az elődei megtették? – hangzott a kérdés. Powell azt mondta, hogy
a költségvetési pálya fenntarthatatlan.
Az adósság jelenlegi szintje nem, a pálya fenntarthatatlan. Ez idővel kockázatot jelenthet az amerikai gazdaságnak.
Ha Trump azt kéri, hogy mondjon le, lemond?
Egy újságíró felvetette, hogy Trump stábjában azt mondták páran, hogy Powellnek le kéne mondania. Az újságíró nekiszegezte a kérdést, hogy ha Trump arra kéri, hogy mondjon le, le fog mondani?
Nem.
Mindössze ennyit válaszolt a Fed-elnök.
Nem kommentálja az elnökválasztást
Kapott egy kérdést arról, hogy az elnökválasztás milyen hatással lehet az amerikai gazdaságra. Ezt válaszolta:
Nem fogom kommentálni az elnökválasztást.
A munkaerőpiaccal kapcsolatban elmondta, hogy az erős, és a Fed lazításainak az a célja, hogy erős is maradjon, de eközben nem veszélyeztetheti az inflációs célt. A béremelkedések mértéke most már összhangban van a 2%-os inflációs céllal, de csak azért, mert nő a termelékenység is – mondta.
20 különböző munkaerőpiaci mutató van, összességben azt mondják, hogy ez egy jó munkaerőpiac – mondta.
Nem kell sietnünk sehova
Semmilyen gazdasági adat nem mutatja azt, hogy sietnünk kéne elérni a semleges kamatot
– mondta Powell. Türelmesen, lassan fogunk haladni, a gazdaság teljesítménye megengedi ezt nekünk.
A semleges kamatszint az a szint, ahol a kamatok nem ösztönzik és nem is korlátozzák a gazdaságot.
A monetáris lazítás olyan, mint egy repülő
A gazdaság erős, és ennek örülönk, de azt gondoljuk, hogy még a mai döntés után is szigorú a monetáris politika. Nem tudjuk, menyire szigorú, de tudjuk, hogy az – mondta Powell. A jegybank célja, hogy visszatérjen a 2%-os infláció, és ez a munka még nincs letudva. A munkaerőpiac lazult, erre is oda kell figyelni.
A mai döntés egy újabb lépés az irányba, hogy elérjük a célokat.
Arra a kérdésre, hogy milyen gazdasági adatokra van szükség egy decemberi vágáshoz, Powell elmondta, hogy a jegybank kész azonnal reagálni bármilyen adatra. Például ha a munkaerőpiac lassul, a Fed kész a gyorsabb lépésekre, ám ha annak a jelét látjuk, hogy már közeledünk a semleges kamathoz, akkor lehet, hogy lassabban fogunk vágni – mondta. Hozzátette:
Úgy kell elképzelni, mint egy repülőt, ami egyre lassabbá válik, ahogy közelít a leszállópályához.
Nem tudjuk még, mire számítsunk az új kormánytól
A hozamemelkedés oka lehet, hogy a költségvetési hiány emelkedésével kapcsolatban változnak a várakozások? – tette fel a kérdést egy újságíró. Powell elmondta, hogy a fiskális politikát nem kommentálja, de ha a Kongresszus hoz valamilyen adózással kapcsolatos döntést, akkor a Fed elkezdi elemezni ennek a lehetséges hatásait, lefuttat néhány alternatív szcenáriót, és
millió másik tényezővel együtt bekerül ez is a modellbe.
A komoly kérdés nem az, hogy a fiskális politika hogyan változik, hanem a gazdaság teljességében milyen folyamatok mennek végbe.
Jelenleg nem tudunk mit modellezni, nincsenek politikai intézkedések.
Powell megismételte, hogy a törvényhozás lassan megy végbe, egyelőre pedig semmilyen konkrétum nincs a fiskális politika változásával kapcsolatban.
Jó úton vagyunk a cél felé, de nem tudjuk, milyen hosszú ez az út
Úton vagyunk a semleges kamatok felé, most ezt a mai döntést kellett ehhez meghozni. Hogy mi történik decemberben, azt nem tudom előre megmondani, azt majd az addig beérkező adatok összességét látva fogjuk meghozni – mondta Powell.
Az elnök szerint a jegybank úgy gondolja, hogy jó úton van a 2%-os fenntartható inflációs cél felé, de még nem tudjuk pontosan, hogy ehhez milyen pályát kell bejárnunk – mondta.
Eddig nincs mozgás
Powell nagyon erősen hangsúlyozza az adatvezérelt üzemmódot, a kényes kérdéseket kerüli. Nincs is nagy mozgás a piacokon, de ez akár egy félmondat hatására megváltozhat.
Kedvezően alakul a helyzet a gazdaságban
A hozamokban bekövetkezett változás nem a Fed kamatpályájának eredménye, hanem a gazdaságban lezajló egyéb fejleményeknek – mondta Powell. Arra a kérdésre, hogy a szeptemberi előrejelzések még érvényben vannak-e, elmondta, hogy a legtöbb lefelé mutató kockázat már a múlté, összességében jól alakulnak a folyamatok.
Decemberben több adatot látunk majd, ez alapján döntünk
– mondta Powell.
Az utóbbi időben jelentősen emelkedtek a hozamok, elsősorban a Trump-gazdaságpolitikában rejlő inflációs kockázatok miatt.
A választásnak nincs hatása rövid távon
Nem meglepő módon már az első kérdés az amerikai elnökválasztásra vonatkozott. Powell elmondta, hogy
rövid távon a választásnak semmilyen hatása nincs a gazdaságra.
A hosszú távú gazdaságpolitikai változásokat pedig nem akarja találgatni, nem fog feltételezni. Később, ahogy a kongresszus meghozza a döntéseket, a Fed majd figyelembe veszi ezeket, ahogy minden mást is, és mindent megtesz majd a kettős mandátuma teljesítése érdekébe,
Nem köteleződtek el semmilyen kamatpálya mellett
Ahogy a jegybank egyre közelebb kerül a semleges kamatszinthez, azzal támogatni fogja az infláció csökkenését és a gazdasági aktivitás fennmaradását. Ha túl gyorsan csökken a jegybank, akkor az infláció felpattanását kockáztatja, a túl lassú kamatemelés károkat okozhat a gazdaságban.
A Fednek nincs előre meghatározott kamatpályája, ülésről ülésre döntenek.
A cél, hogy elérjék fenntartható módon a 2%-os inflációs célt és a teljes foglalkoztatottságot. Amit a Fed tesz, az a közérdeket szolgálja, a legjobb tudásuk szerint hoznak meg minden döntést – mondta Powell.
A munkaerőpiac már nem feszes
Jerome Powell azzal kezdte, hogy elmondta: a bizottság elkötelezett a kettős mandátuma teljesítése mellett.
Elmondta, hogy a gazdaság továbbra is erős, visszautalva a GDP-adatokra. A lakossági fogyasztás ellenálló, ám a lakásszektorban az aktivitás gyenge maradt. A munakerőpiac erős maradt, kitartott a foglalkoztatottság növekedése a hurrikán és a sztrájkok ellenére. Ezen a ponton kiemelte együttérzését a hurrikán áldozatai felé.
A munkaerőpiac gyengült az egy évvel ezelőtti idősazkhoz képest, és a munkaerőpiac már lazább, mint 2019-ben, a koronavírus-válság előtt volt, és ez már szerinte nem lesz forrása az infláció felpattanásának.
Az infláció csökkent, a maginfláció viszont emelkedett maradt. Az inflációs várakozások megfelelően horgonyzottak – mondta Powell.
Nincs meglepetés eddig
A kamatdöntés nem okozott meglepetést, az üzenetben pedig semmilyen konkrétumot nem kaptunk, de nem is nagyon számíthattunk másra. A piaci reakciók is korlátozottak, a dollárban sincs nagy mozgás. Jerome Powell szűk negyedóra múlva kezdődő sajtótájékoztatóján viszont záporozni fognak a kérdések, főleg az amerikai elnökválasztásról, amelyeket aligha válaszol majd meg. Emellett arra kell figyelni, hogy a kamatpályára vonatkozóan tesz-e valamilyen megjegyzést az elnök.
Adatvezérelt üzemmód
"Céljainak támogatása érdekében a bizottság úgy döntött, hogy 1/4 százalékponttal 4-1/2–4-3/4 százalékra csökkenti a szövetségi alapkamat célsávját. A szövetségi alapkamatláb célsávjának további kiigazításait mérlegelve a bizottság gondosan értékelni fogja a beérkező adatokat, az alakuló kilátásokat és a kockázatok egyensúlyát" – így szól az előretekintő iránymutatás, amely az adatvezérelt jelleget hangsúlyozza.
"A bizottság folytatja a kincstári értékpapírok, valamint az intézményi adósságok és a jelzálogfedezetű értékpapírok állományának csökkentését. A bizottság határozottan elkötelezett a maximális foglalkoztatás támogatása és az inflációnak a 2 százalékos célkitűzéshez való visszatérése mellett" – nem jelentettek be tehát változást a mérlegpolitika alakulásában.
"A monetáris politika megfelelő irányvonalának értékelése során a bizottság továbbra is figyelemmel kíséri a beérkező információk gazdasági kilátásokra gyakorolt hatását. A bizottság készen áll arra, hogy szükség szerint kiigazítsa a monetáris politika irányvonalát, ha olyan kockázatok merülnek fel, amelyek akadályozhatják a bizottság céljainak elérését. A Bizottság értékelései során az információk széles körét veszi majd figyelembe, beleértve a munkaerő-piaci helyzetre, az inflációs nyomásra és az inflációs várakozásokra, valamint a pénzügyi és nemzetközi fejleményekre vonatkozó adatokat" – zárul a közlemény.
Tartalmilag semmilyen újdonságot nem látunk a közleményben, néhány formai változtatás történt csupán.
A legnagyobb kérdés természetesen az, hogy az amerikai elnökválasztás hogyan érinti a Fed-kamatpolitikáját, de sejthető volt, hogy erre vonatkozó üzenet nem szerepel majd a közleményben (nagyon megerőltetve magunkat az utolsó sorokba bele tudjuk látni a Trump-gazdaságpolitikájához fűződő inflációs kockázatokat, de a keddi fejlemények nélkül is hasonló sorok szerepelnének a közlemény végén).
Egyensúlyban a kockázatok
"A legújabb mutatók azt jelzik, hogy a gazdasági tevékenység továbbra is szilárd ütemben bővül. Az év eleje óta a munkaerő-piaci feltételek lazábbá váltak, a munkanélküliségi ráta emelkedett, de továbbra is alacsony. Az infláció előrelépést tett a bizottság 2 százalékos célkitűzése felé, de továbbra is kissé emelkedett" – így kezdődik a közlemény.
"A bizottság arra törekszik, hogy hosszabb távon elérje a maximális foglalkoztatottságot és a 2 százalékos inflációt. A bizottság úgy ítéli meg, hogy a foglalkoztatási és inflációs célok elérésének kockázatai nagyjából egyensúlyban vannak. A gazdasági kilátások bizonytalanok, és a bizottság figyelemmel kíséri a kettős mandátumának mindkét oldalát érintő kockázatokat" – folytatódik a közlemény (kiemelés tőlünk).
A fenti bekezdésben az az érdekes, hogy a jegybank szerint a két kockázat egyensúlyban van. Az előző években egyértelműen az inflációs célra figyelt a jegybank, ám idén nyáron elkezdett a hangsúly a munkaerőpiaccal kapcsolatos kockázatok felé terelődni, amikor nyáron váratlanul gyorsan nőtt a munkanélküliségi ráta. A munkaerőpiac azóta erős, az infláció csökken, tehát a kockázatok ismét kiegyenlítődtek.
Itt a döntés
A jegybank a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a kamatot, amely így 4,5-4,75% közé csökkent.
Hamarosan jön a Fed kamatdöntése
A jegybank a várakozások szerint 25 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatot, amely így 4,5-4,75%-ra csökkenhet.
Sokkal érdekesebb, hogy milyen előretekintő iránymutatást ad a Fed, az elnökválasztás eredménye után ugyanis a piac azt várja, hogy a kamatpálya magasabb lesz a győztes Donald Trump inflációt gerjesztő gazdaságpolitikája miatt.
Emellett a republikánusok támadták kis a jegybankot sokat, és félő, hogy a jegybanki függetlenség is célkeresztbe kerül a következő 4 évben.
Ezekről mind biztosan kap majd kérdést Jerome Powell.
A kamatdöntést 20:00-kor teszi közzé a Fed, Jerome Powell sajtótájékoztatójára 20:30-kor kerül sor. Az eseményről élőben tudósítunk.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images