Ha elolvasunk pár írást Joe Biden elnök gazdaságpolitikai teljesítményéről a független nyugati lapokban, többnyire jó értékeléseket látunk. A nagyon fantáziátlanul Bidenomicsnak nevezett gazdaságpolitikai ténykedés kapcsán a legtöbben kiemelik a gazdasági növekedést, a munkahelyteremtést, az infláció csökkenését, összességében sikeresnek ítélve a kormány munkáját a gazdaság terén – ami az amerikai elnökválasztások egyik legfontosabb tényezője. A fenti állítások kivétel nélkül igazak, ám ahogy múlt heti cikkünkben rávilágítottunk:
a meglepően jó gazdasági teljesítmény csak nagyon kis részben Biden érdeme,
a GDP-növekedést, a ciklusa alatt keletkezett 16 millió munkahelyet és a 2% környékére csökkent inflációt pont úgy nem lehet az elnök érdemének tekinteni, mint ahogy az infláció 40 éves csúcsra, 9% fölé emelkedését sem szabad a kormány rovására írni. (Biden pont akkor vette át a kormányrudat, amikor a koronavírus-válság után erőteljesen pattant fel az amerikai gazdaság, a munkanélküliség jelentős csökkenése is döntő részben ennek, és nem a kormány „munkahelyteremtésének” köszönhető.) Ezek a tényezők többnyire a politikától függetlenül zajlottak, ennek ellenére természetesen kihatnak az elnökválasztásra, jelentősen behatárolják az elnök mozgásterét.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Mi volt Joe Biden legfontosabb gazdaságpolitikai intézkedése?
- Hogyan értékelhetjük Biden négy évét gazdaságpolitikai szemmel?
- Hogyan hatott a gazdaságra Biden kormányzása?
- Milyen szemléletbeli problémák vannak az USA-ban?
- Mi valósult meg a baloldali ígéretekből?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!