A magyar agrárium egyedülálló csúcsrendezvénye! Minden fontos információ egy helyen a sikeres piaci, üzleti, befektetési, fejlesztési és finanszírozási döntésekhez az agrárgazdaságban!
Nagy István kifejtette, hogy az idei év első hét hónapjában
az agrárexport elérte a 8,17 milliárd eurót, ezzel 494 millió euróval, azaz 6,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbi értéket.
Ez a folyamat összhangban van azzal is, hogy ugyanezen időszakban az élelmiszeripar exportértékesítése 7 százalékkal növekedett.
Magyarország első öt legnagyobb kiviteli piaca Németország, Olaszország, Románia, Ausztria és Lengyelország volt, együttes részesedésük az agrárexportból meghaladta az 54 százalékot.
A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy kedvezően változott a kivitel szerkezete, ugyanis a feldolgozott termékek aránya 2023-ra 62%-ról 74,2%-ra növekedett, az alapanyag export aránya pedig 25,8%-ra csökkent.
A tárcavezető a bejegyzésben arra emlékeztetett, hogy a kormány stratégiai ágazatként tekint az agráriumra. Éppen ezért az uniós forrásokhoz az EU-ban Magyarország biztosított egyedül maximális, 80 százalékos nemzeti társfinanszírozást, így megháromszorozódott a vidékfejlesztésre fordítható támogatások mennyisége.
A hét közepén megjelent gyenge harmadik negyedéves magyar GDP-adat-hoz a mezőgazdaság gyenge teljesítménye is hozzájárult, a tavalyi jó terméseredményektől idén érdemben elmaradt a növénytermesztés, ez pedig szintén érdemi lehúzó erőt jelentett a GDP-re,
a bruttó hazai termék volumenének a csökkenéséhez a nemzetgazdaság közel egyharmadát kitevő mezőgazdaság, ipar és építőipar együttes teljesítménye hozzávetőlegesen 2 százalékponttal járult hozzá.
Címlapkép forrása: Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images