A technológiai fejlődés alapvetően alakítja át a munkaerőpiaci keresletet, ami látványosan megjelenik a munkaerőigény változásaiban. Az ipari robotok, szoftverautomatizálási megoldások és a mesterséges intelligencia terjedése lehetővé tette a nagy volumenű, rutinszerű feladatok automatizálását, amelyeket korábban emberek végeztek.
Ezen automatizálható munkák iránt egyre csökken a kereslet, hiszen ezek a feladatok a gépekkel gyorsabban, pontosabban és költséghatékonyabban végezhetők el.
- Ez a trend pedig az elmúlt évtizedben Magyarországon is megjelent, ugyanis az automatizálható feladatokat végzők iránt egyre kisebb igény mutatkozik. Mindez meg meglepő, hiszen Európában is hasonló folyamatok zajlanak.
- Ezzel szemben egyre nagyobb értéket képviselnek azok a munkakörök, amelyek magas szintű szaktudást, kreativitást és problémamegoldó képességet igényelnek. Ezeket az automatizálás nem képes teljes mértékben pótolni.
- Eközben az alacsony munkaerőköltségű, egyszerűbb munkakörök iránt is megmarad az igény, például a személyes kapcsolatokat vagy emberi interakciót igénylő szektorokban.
A folyamat következtében a munkaerőpiac polarizálódik: a magas és alacsony képzettséget igénylő munkák iránti kereslet nő, míg a közepes képzettséget igénylő munkák száma csökken.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Miként polarizálódik a munkaerőpiac?
- Miért tűnnek el a szakmák?
- Mely országrészek a leginkább érintettek?
- Az ipar, a mezőgazdaság vagy a szolgálatások hasítanak?
- Hol van a legtöbb vezetői pozíció?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!