Az elmúlt hetekben több országban is megjelent a majomhimlő (mpox) halálosabb változata, a klád 1b. Németországban és az Egyesült Királyságban is azonosították a vírust. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi közegészségügyi veszélyhelyzetként kezeli a vírust, amelyet szeptember óta több országban azonosítottak. Az 1b először Afrikában jelent meg.
A WHO és más egészségügyi szervezetek szerint az 1b klád egy súlyosabb lefolyású majomhimlő-változat, amely különösen veszélyes lehet olyan sérülékeny csoportokra, mint a gyermekek, várandós nők és az immunhiányos betegek. Bár a vírus bőrelváltozásokat és influenzaszerű tüneteket (láz, izomfájdalom, fáradtság) okoz, súlyos esetekben akár légzőszervi problémák, agyvelőgyulladás vagy szívizomgyulladás is kialakulhat. Az 1b klád halálozási aránya magasabb lehet, mint a korábban terjedő 2-es klád.
Mi az a majomhimlő?
Bár a vírust először majmokból izolálták (ahonnan a nevét is kapta), a kutatások azt mutatják, hogy a vírus természetes gazdái valószínűleg afrikai rágcsálók voltak. A vírus emberre való terjedése (zoonozis) feltehetően közvetlen érintkezés révén történt, például fertőzött állatok testnedveivel, vérével vagy húsával való kontaktus során. Afrikában a vadállatok vadászata és fogyasztása, valamint az ezekkel kapcsolatos szokások jelentős kockázatot jelentenek a vírus átterjedésére emberekre.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Mi az a majomhimlő (mpox)?
- Mekkora a halálozási ráta?
- Milyen tüneteket okoz?
- Hogyan terjed?
- Milyen oltások léteznek?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!