A Brent nyersolaj határidős jegyzései 1,9%-kal, 74,20 dollárra emelkedtek hordónként, míg az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj ára 2,1%-kal, 70,70 dollárra nőtt.
Az Axios hírportál két névtelen izraeli forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy Irán nagyszabású támadást tervez Izrael ellen, amelyet iraki területről indítanak, feltehetően még a november 5-i amerikai elnökválasztás előtt. A támadásban drónokat és ballisztikus rakétákat vetnének be.
Ole Hvalbye, a SEB Research elemzője szerint ez az információ növeli a további ellenségeskedések kitörésének valószínűségét az amerikai választások előtt.
Az olajárak emelkedéséhez az is hozzájárult, hogy az OPEC+ várhatóan egy hónappal vagy akár tovább is késleltetheti a decemberre tervezett olajtermelés-növelést. Ezt négy, az ügyhöz közel álló forrás nyilatkozta a Reutersnek, utalva a gyenge olajkeresletre és a növekvő kínálatra.
Annak ellenére, hogy pénteken emelkedtek az árak, a hét egészét tekintve még mindig több mint 1%-os csökkenés tapasztalható.
Ez részben annak tudható be, hogy az október 26-án végrehajtott izraeli csapás az iráni hadsereg ellen elkerülte az olaj- és nukleáris létesítményeket, így nem okozott fennakadást az energiaellátásban.
Hvalbye szerint bár a közel-keleti helyzet gyorsan eszkalálódhat, mind Izrael, mind Irán vonakodik egy teljes körű regionális háború kirobbantásától.
Bármilyen további válaszlépés Irán részéről visszafogott maradhat, hasonlóan Izrael múlt hétvégi korlátozott csapásához, ezért elsősorban erődemonstrációnak, nem pedig nyílt háborúra való felhívásnak szánják
- mondta az elemző.
Tony Sycamore, az IG elemzője szerint a jövő heti események, köztük az amerikai választások és a kínai Népi Politikai Konzultatív Konferencia (NPC) állandó bizottságának ülése, jelentősen befolyásolhatják a piacokat.
Az olajpiac szempontjából fontos tényező lehet az amerikai politika esetleges változása is. Kamala Harris alelnök és Donald Trump korábbi elnök eltérő nézeteket vallanak Iránról és Oroszországról, ami az olajtermelőkkel kapcsolatos amerikai politika módosulásához vezethet.
Kínában pozitív gazdasági jeleket láthatunk: a feldolgozóipari tevékenység októberben ismét növekedésnek indult, amit mind a magánszektor, mind a hivatalos felmérések megerősítettek. Ez arra utal, hogy az élénkítő intézkedések kezdenek hatni.
Az Egyesült Államokban az Energia Információs Hivatal (EIA) adatai szerint a benzinkészletek váratlanul kétéves mélypontra csökkentek a múlt héten a kereslet erősödése miatt. Emellett az ország augusztusban rekordmennyiségű, napi 13,4 millió hordó olajat termelt.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Shutterstock