A Kopint-Tárki 32 éve méri fel negyedéves rendszerességgel a hazai feldolgozóipari vállalatok konjunkturális érzékelését és kilátásait. A legfrissebb (október elején készült) felmérésünkben a feldolgozóipar elmúlt 10 év legborúsabb hangulata rajzolódik ki, ami még a 2020-as lezárások időszakát is alulmúlja, sőt a teszt történetében csak a nemzetközi pénzügyi válság alatt volt ennél kedvezőtlenebb a hangulat. Nagy különbség azonban, hogy 2008-ban és 2011-ben mindez csupán fél évig tartott, szemben a mostani trenddel, ahol
a negatív spirál már 7 negyedéven keresztül taszítja egyre mélyebbre a feldolgozóipari vállalkozásokat.
Korábban a nagyvállalatok jellemzően optimistábbnak bizonyultak, mint a kisebb cégek. A most kialakult helyzet viszont általános érvényűnek mondható, egyaránt érinti a mikróvállalkozásokat és a nagyvállalatokat, exportőröket és a hazai piacra termelőket is, nincs különbség a cégek között.
A vállalkozások többsége apátiába süllyedt és a közeljövőben nem vár komoly változást a gazdaságban és saját helyzetében sem.
A rendelésállományok nagyon rosszak, különösen az export terén, a kapacitáskihasználtság 68%, ami a pandémia előtti közel 80%-os értékhez képes rendkívül gyengének számít. A vállalatok igyekeznek alkalmazkodni a kialakult helyzethez, és ez köszön vissza sajnos a beruházási adatokban. Felmérésünk szerint a cégek 35%-a visszafogta az idei évre tervezett beruházásait és 2025-ben is inkább csak a legszükségesebb, elsősorban amortizációpótló terveket valósítják meg. Lazul a munkaerőpiac korábbi meglehetősen feszes jellege, és bár tömeges leépítésektől nem kell még tartani a feldolgozóiparban, a cégek munkahelymegtartó szándéka mindenképpen romlott.
A háttérben megbújó okok sokrétűek és egyaránt erednek belső, illetve külső tényezőkből.
A hagyományos járműipar globálisan gyenge lábakon áll, és az akkumulátorok kereslete is jelentősen csökkent idén, és ebben jövőre sem igazán várható markáns javulás. A német gazdaság is gyengélkedik, ezt minden beszállító országban megérzik a termelők, még akkor is, ha közvetlenül nem exportálnak. Az energiaárak volatilitása jelentősen csillapodott, és igaz ugyan, hogy egy magasabb szinten, de stabilizálódott. Felmérésünk szerint a drágulás a legtöbb feldolgozóipari cégnél kigazdálkodható vagy áremelésen keresztül, vagy a profit terhére. A globális kereslethiány Magyarországról természetesen nem kezelhető, hazai kereslettel pedig nem igazán helyettesíthető, ezért itt a kivárás marad az egyetlen eszköz a vállalatok kezében.
A külső okok mellett belső tényezők is nehezítik a feldolgozóipar életét.
- A forint euróval szembeni árfolyamának gyengülése, pontosabban az árfolyam esésének kiszámíthatatlansága bizonytalanságot okoz a beszerzési árak alakulásában, ami a hazai kereslet elégtelenségével párosul.
- Ez utóbbi szintén gyenge lábakon áll tekintve, hogy annak egy részét az állami vagy Európai Uniós forrásokból finanszírozták korábban, és amely források most elapadtak.
- A kamatkörnyezet folyamatosan javul ugyan (bár a forint esése most egy komoly korlátot szab a további lazításnak), ez azonban jelenleg inkább csak egy szépségtapasz szerepét tölti be a vállalatok életében, mivel elsősorban nem a finanszírozási nehézségek akadályozzák a beruházási kereslet növekedését.
A mostani helyzet abban különbözik leginkább a korábbi válságoktól, hogy nem sokként, hanem egy hosszú negatív spirál eredményeként jutottak a cégek jelenlegi állapotukba.
Egy gazdasági sokk esetén mindig lehet visszapattanásra számítani, jelenleg azonban nem ez a helyzet.
Jelenleg azzal a fenyegetéssel néznek szembe a vállaltok, hogy olyan régóta tart a kilátások romlása, hogy el kell kezdeni egy alkalmazkodási folyamatot, amelyben gyengébb konjunkturális körülményekre rendezkednek be. Ennek enyhébb megnyilvánulása a fejlesztési beruházások hosszabb időre való elhalasztása, míg a rosszabb a kapacitások leépítését jelenti. A magyar gazdaság már többször megtapasztalta az előbbit, az utóbbira azonban már nagyon rég volt példa. Reméljük, most sem lesz.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images