Krishna Srinivasan, az IMF ázsiai és csendes-óceáni részlegének igazgatója a Reutersnek adott interjújában kiemelte: "Tekintettel arra, hogy a monetáris politika normalizálása folyamatban van, ez a költségvetési oldalra hárítja a konszolidáció tényleges megkezdésének kötelezettségét, ami véleményem szerint már régóta esedékes."
A japán miniszterelnök, Shigeru Ishiba korábban ígéretet tett egy újabb nagyszabású kiadási csomag összeállítására, hogy enyhítse a háztartásokat érő, növekvő költségek okozta terheket. Az IMF azonban fokozott óvatosságra int.
Mindenfajta támogatásnak sokkal célzottabbnak kell lennie, és minden új kezdeményezést a költségvetésen belül kell finanszírozni. Nem szabadna több adósságot növelni, hogy bármilyen új kezdeményezést biztosítsunk
- hangsúlyozta Srinivasan.
A monetáris politikát illetően az IMF képviselője azt javasolta, hogy a Bank of Japan (BOJ) fokozatosan és adatfüggő módon emelje a kamatlábakat. A BOJ csütörtökön fenntartotta az ultraalacsony kamatlábakat, de jelezte, hogy a feltételek kedvezőek lehetnek egy újabb kamatemeléshez.
Kazuo Ueda, a BOJ elnöke korábban kijelentette, hogy a központi bank tovább emeli a jelenleg 0,25%-os kamatlábakat, ha Japán előrelépést tesz a 2%-os inflációs cél fenntartható elérése felé.
Az ultraalacsonyi kamatlábak elhúzódó időszaka részben a jen közelmúltbeli gyengülését okozta, ami viszont a kiskereskedőket és a háztartásokat sújtja az üzemanyag- és nyersanyagimport költségeinek emelkedésén keresztül.
Srinivasan szerint a devizapiacokon tapasztalható volatilitás természetes jelenség a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezetben. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a japán hatóságok továbbra is elkötelezettek a rugalmas árfolyamrendszer mellett.
Az IMF képviselője kitért Kína gazdasági helyzetére is. Véleménye szerint a kínai hatóságoknak prioritásként kell kezelniük az ország ingatlanszektorának problémáit, amelyek gyenge fogyasztáshoz és beruházásokhoz vezetnek.
Az ingatlanszektor problémáit nem kezelték átfogó módon, és ez a fogyasztói bizalom zuhanásához vezetett
- mondta Srinivasan. Hozzátette, hogy Kínának el kell mozdulnia a beruházás- és exportvezérelt modellről a fogyasztásvezérelt modellre, ami a szociális biztonsági háló erősítését is magában foglalja.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio