A változáshoz az exportcsökkenés járult hozzá nagyobb mértékben, de az import megemelt adata is hozzájárult a szokásosnál valamivel nagyobb módosításhoz. A módosítás megerősítette a külkereskedelmi mérleg fordulatát, most már enyhén romló tendencia jellemzi.
A romlás nem feltétlenül rossz hír.
- Egyrészt az óriási többlet bőven apadhat, ez a külső egyensúlyi pozíciót nem veszélyezteti.
- Másrészt a többlet csökkenése utalhat a gazdaság élénkülésére, amennyiben az az import emelkedése miatt történik. Az ország importigényének emelkedése ugyanis a belső felhasználási igény (fogyasztás, beruházás, re-export) bővülésére utalhat.
Jobban megnézve a számokat azonban megállapíthatjuk, hogy
egyelőre a külső egyensúlyromlást még korai lenne a Gazdaság élénkülésére visszavezetni,
ami nem csoda, látva a tegnap megjelent harmadik negyedéves GDP-adatot. Az import volumene ugyan a tavaszi mélyponthoz képest kissé emelkedett, de még nem igazán tört ki egy csökkenő tendenciából. Az export eközben továbbra is inkább lejtmentben, jóindulatúan is csak stagnáló trendben van.
A kivitel gyengélkedésére jellemző, hogy a két húzótermékünk, a jármű és az akkumulátor exportja is csökkenőben van. Utóbbi esetében a csúcshoz képest gyakorlatilag lefeleződött az euróban mért kivitel értéke.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images