Liu Shijin, a kínai központi bank volt tanácsadója egy keddi fórumon elhangzott beszédében hangsúlyozta, hogy az élénkítő intézkedéseket reformokkal kell ötvözni a fenntartható gazdasági növekedés érdekében. A Yicai kínai média által idézett szakértő szerint a forrásokat a hosszú távú gazdasági fejlődés szempontjából kulcsfontosságú területekre kell összpontosítani.
A volt tanácsadó kiemelte az egészségügyi ellátás javításának szükségességét,
különös tekintettel az ország 300 millió belső migráns munkavállalójára. Liu szerint ez prioritást kell, hogy élvezzen, tekintettel az állami egészségügyi ellátás jelenlegi hiányosságaira.
Időközben a Reuters arról számolt be, hogy Kína a közeljövőben több mint 10 milliárd jüan (1,4 milliárd dollár) értékű adósságkibocsátást tervez jóváhagyni. Az intézkedés célja a rejtett helyi adósságok kezelése, a kihasználatlan földterületek visszavásárlása és az eladatlan lakások készletének csökkentése lenne. Elemzők szerint ezek a lépések inkább a gazdaság stabilizálását szolgálnák, mintsem azonnali növekedési lendületet adnának.
Kína jelenleg is küzd a korábbi ösztönző intézkedésekből eredő adósságteherrel. A 2008-2009-es globális pénzügyi válság idején bevezetett 4 ezermilliárd jüan értékű kiadási csomag ugyan megvédte a kínai gazdaságot, de jelentős adósságot halmozott fel a helyi önkormányzatoknál.
Liu Shijin korábban azt is felvetette, hogy Kína két éven belül ultra ultra hosszú lejáratú államkötvényeket bocsáthat ki, legalább 10 milliárd jüan értékben a gazdaság ösztönzésére.
A szakértő szerint Kínának az urbanizáció felgyorsításával és a városi-vidéki egyenlőtlenségek felszámolásával a következő évtizedben 800-900 millióra kellene növelnie a középosztály létszámát a jelenlegi egyharmadról. Ugyanakkor óva intett a "helikopterpénz", vagyis a lakosságnak nyújtott közvetlen készpénztámogatás alkalmazásától, mivel ez elsősorban a tehetősebb rétegeknek kedvezne.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio