Népszámlálási atlasz címmel jelent meg az elsősorban a 2022. évi cenzus eredményeit térképes formában bemutató KSH-kiadvány.
A kötet nyolc témakörben (demográfia, oktatás, munkaerő és foglalkoztatottság, nemzetiség, vallás, egészség, család és háztartás, lakáshelyzet), több mint 160 oldalon, mintegy 140 szemléletes térkép és a hozzájuk fűzött magyarázatok segítségével mutatja be hazánk területi egységeinek vármegye-, járás- és településszintű jellemzőit, illetve azok változásait a korábbi népszámlálásokhoz képest - írja a KSH közleménye.
- Megtudhatjuk például, hogy az iskolázottság szintje tovább emelkedett: a 14 éves és annál idősebb lakosságnak 22 százaléka volt diplomás 2022-ben.
- Jelentősen javult a lakosság nyelvtudása is, a legelterjedtebb idegen nyelv az angol, a lakosság negyede beszéli, ami 53 százalékkal haladja meg a 2011-es értéket.
- A munkaerőpiacot elemző fejezetből kiderül, hogy a 2010 utáni évtizedben jelentősen bővült hazánkban a foglalkoztatottság,
- miközben megfeleződött a munkanélküliek száma, ugyanakkor a technológiai fejlődéssel átalakult a munkaerőpiaci kereslet is,
- és a magas képzettséget igénylő, illetve az alacsony munkaerőköltségű, egyszerű tevékenységek kerültek előtérbe, míg az automatizálható feladatokat végzők iránti igény csökkent.
- A hazai lakáskörülményeket illetően megtudhatjuk, hogy 2022-ben 4,6 millió lakás volt az országban, több mint harmaduk 1960 és 1980 között épült.
- 1,2 millió lakásban volt klímaberendezés, 76 ezerben föld-levegő hőszivattyú, és közel 180 ezer lakás volt napelemmel felszerelve.
-
A demográfiai folyamatokat bemutató fejezetből kitűnik, hogy a népesség természetes fogyásának mértéke Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest vármegyében volt a legkisebb
- és Békésben a legnagyobb a két legutóbbi népszámlálás közötti időszakban.
- A vándorlási folyamatok fő nyertesének Pest vármegye számított, míg Borsod-Abaúj-Zemplén népességmegtartó ereje bizonyult a leggyengébbnek.
A kiadvány digitális formátumban ingyenesen letölthető a KSH kiadványtárából.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images