„Ma a vállalat alapvetően kinyilvánította, hogy hajlandó velünk egy olyan folyamatba bocsátkozni, amely a költségcélokhoz és a nyereségességi célokhoz kapcsolódik,
és amely valamennyi telephely kilátásait és a munkahelyek biztonságát is magában foglalja
- mondta Thorsten Groeger, az IG Metall főtárgyalója. Ezen felül az alábbi friss fejlemények történtek a Volkswagen ügyében:
- Daniela Cavallo, a konszern üzemi tanácsának elnöke rámutatott, hogy
a gyárbezárások lehetősége még mindig az asztalon van.
- Arne Meiswinkel, a Volkswagen főtárgyalója hangsúlyozta, hogy a sikeres működés a munkahelyek biztonságának az előfeltétele, ehhez azonban csökkenteni kell a bérköltségeket. A cég a bérek 10 százalékos csökkentését és a bónuszrendszer átalakítását irányozza elő.
- Az IG Metall követelte, hogy a konszern által felmondott kollektív szerződéseket állítsák vissza 2024 december 31-i hatállyal, a VW vezetősége azonban ezt nem tartja lehetségesnek most.
- A tárgyalások következő körére 2024. november 21-én kerül sor.
Az ügy előzményeként a napokban a Volkswagen szakszervezeti vezetője arról beszélt, hogy a konszern három németországi üzem bezárását, akár több tízezer fős létszámleépítést, és jelentős bércsökkentést tervez. Az utóbbival kapcsolatban jutott információkhoz a Handelsblatt: szerintük a javasolt 10%-os fizetéscsökkentés a Volkswagen márkánál közel 800 millió eurót hozna évente, a különböző bónuszok, juttatások és béremelések eltörlésével együtt a megtakarítások összesen mintegy évi 2 milliárd eurót tennének ki, ami a megcélzott 4 milliárd eurós megtakarítás felét jelentené. A lap szerint
Az üzemek bezárása és eladása lényegesen kevesebb megtakarítást hozna.
A dokumentum szerint a Volkswagen a kapacitások kiigazítására törekszik, de lehetőség szerint el akarja kerülni a telephelyek bezárását, és a cél az, hogy szükség esetén új tulajdonosokat találjanak az érintett üzemeknek.
Címlapkép forrása: Shutterstock