Elemzői értékelések a kiábrándító GDP-adatról: se nem hófehér, se nem jaguár
Gazdaság

Elemzői értékelések a kiábrándító GDP-adatról: se nem hófehér, se nem jaguár

Portfolio
Természetesen nagyon csalódottan értékelik az elemzők a mai pocsék harmadik negyedéves magyar GDP-adatot, és ennek hatására nem csak az idei, hanem a jövő évi növekedési várakozásaikat is lejjebb adták.

A harmadik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal elmaradt az előző negyedévitől – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Előzetesen a Portfolio által megkérdezett szakértők előrejelzési konszenzusa -0,2% volt, vagyis ennél sokkal enyhébb visszaesésre számított a piac. Mivel a gazdaság két egymást követő negyedévben zsugorodott, ismét technikai recesszióba került.

A második után a harmadik negyedév sem hozta el a várva várt felpattanást a hazai gazdaságban, sőt - értékelte az adatokat Nagy János, az Erste Bank elemzője. Az év elején még azt gondoltuk, hogy a magyar gazdaság egy hófehér jaguár, 2,5 százalék körüli növekedést hozhat idén a tavalyi recesszió után.

A második negyedéves adat után kiderült, hogy egyáltalán nem fehér, most pedig az is, hogy nem is jaguár.

A mai adat beérkezéséig 1,4 százalékos bővülésre számítottunk, ami pesszimistának számított a piacon és most így is teljesen elérhetetlenné vált. A részletek ismeretében revideáljuk majd az értéket, ami valahol 0,5-1,0 százalékos sávban lehet - mondja Nagy.

A KSH az előzetes adatközlés gyorstájékoztatójában általában kevés részletet oszt meg a mögöttes folyamatokról, amit azonban megtudhattunk a mostani tájékoztatóból az komoly aggodalomra ad okot - írja hosszabb értékelésében Virovácz Péter. Az ING Bank vezető közgazdásza szerint önmagában az nem nevezhető meglepetésnek, hogy az agrárium, az ipar és az építőipar együttes teljesítménye közel 2 százalékponttal járult hozzá a gazdaság visszaeséséhez. A meglepetést az adja, hogy a szolgáltatások, valamint a termékadók és -támogatások egyenlegének együttes növekedési hozzájárulása csupán 1,2 százalékpont lehetett. Ez messze alulmúlja a várakozásokat.

Egyelőre nehéz azt megmondani, hogy felhasználási oldalon miként nézhet ki a kép, de vélhetően

a beruházások továbbra is mélyrepülésben lehetnek és a fogyasztás esetében pedig fékeződhetett a növekedés.

A kormányzati fogyasztás szintén mérsékelhette a GDP-bővülést, és könnyen lehet, hogy a tovább gyengülő export miatt eltűnt a nettó export eddigi növekedést támogató szerepe is.

Ami az idei év egészére várható GDP-növekedést illeti, a harmadik negyedéves adat drasztikusan átrajzolta a képet - mondja Virovácz. Pusztán a frissen beérkezett adatok hatására már nem arról kell beszélnünk, hogy miként érhető el a 1,5 százalékos növekedés, hanem annak kell szurkolni, hogy elérhető legyen a 0,5 százalék. Egy újabb zsugorodással vagy stagnálással a záró negyedévben ugyanis még ezt sem tudja majd hozni a magyar gazdaság. A kormányzat által frissen bejelentett gazdasági intézkedések pedig az idei év hátralévő részében aligha hoznak bármiféle élénkülést.

Egyelőre nem látszódnak olyan jelek, hogy a külső kereslet hirtelen talpra állna vagy a beruházások pillanatok alatt elkezdenének berobbanni. A fogyasztás fellendülése hozhat esetleg javulást, de a friss adat kapcsán vélhetően ismét romlik majd a fogyasztói bizalom, ami újabb negatív visszacsatolásként tovább rontja a kilátásokat. Ráadásul az, hogy a magyar gazdaság az év eleje óta egyre gyengébben teljesít, az úgynevezett áthúzódó hatás miatt a jövő évi növekedési kilátásokat is rontja. Csupán a technikai hatások következtében – a gyengébb áthúzódó hatás miatt – az ING Bank jövő évi GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzése 2,9 százalékra módosult.

Vagyis úgy tűnik, hogy a kormányzat által kijelölt meglehetősen széles jövő évi növekedési sáv aljának eléréséhez is újabb gazdaságélénkítő csomag válhat szükségessé.

Ez ugyanakor kétségessé teszi a 3,7 százalékos költségvetési hiánycél teljesíthetőségét - zárja gondolatait Virovácz.

Az elmúlt időszakban tehát a magyar gazdaság rendre alulmúlta a várakozásokat - mondja Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő közgazdásza. Nehéz megmondani, hogyan lesz ebből felzárkózás és érdemi növekedés, ezt jelenleg több tényező is gátolja:

  • az uniós források visszatartása,
  • a kedvezőtlen geopolitikai helyzet és így külső környezet,
  • a kulcsiparágak (járműgyártás, akkumulátorgyártás) szenvedése a gyenge kereslet miatt,
  • de talán a gyenge fogyasztói és vállalati bizalom is.

A mai adat nem csak önmagában jelent rossz hírt: megnehezíti az idei hiánycél tartását, amelyet viszont nem szabad elvéteni, mondja Regős. Ezen kívül csökkenti annak valószínűségét, hogy jövőre elérje a növekedés elérje a 3 százalékot, valamint még tovább gyengítheti a forintot, aminek nyomán a monetáris politikának a korábban vártnál is szigorúbbnak kell lennie.

A feladat tehát adott, ebből a rossz helyzetből kellene visszatérni egy növekedési pályára, amelyet a 2010-es évek második felében láttunk. Nem lesz könnyű.

A nagyon gyenge harmadik negyedéves adatok ismeretében a növekedés 2024-ben 0,5-1% között alakulhat, valószínűleg közelebb a tartomány alsó határához - írja gyorsértékelésében az OTP elemzési központja.

A gyenge mögöttes folyamatok szintén lefelé mutató kockázatot jelentenek a 2025-ös 2,8%-os előrejelzésünkhöz, de vannak olyan tényezők, amelyek segíthetik a jövő évi növekedést - mondják az OTP szakértői. Egyrészt a költségvetés sokkal támogatóbb lesz jövőre, mint az idén. (A hiány a GDP 4,5%-a körül alakulhat ebben az évben a 2023-as jelentős, 6,7%-os kiigazítást követően.) Másodszor, az alapvetően gyenge export és beruházások fellendíthetők a BYD és a BMW üzem építése/gyártása. Emellett nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a mezőgazdaság negatív hozzájárulása a növekedéshez idén ismét pozitívvá válhat 2025-ben.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

MNB Intézet

Pénz, igazságosság és felelősség

A közgazdaságtan alapkérdése, hogy vajon mindig csak a saját érdekeinket követjük-e önző módon, és másnak csak addig segítünk, amíg abban hasznunkat látjuk. Egy érdekes kísérlet segíth

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump vagy Harris lesz az új amerikai elnök? – Hogy érinti ez a befektetéseinket?
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Opening event for the project EUYOU – 1st BRUXINFO Day
2024. november 8.
Digital Transformation 2024
2024. november 14.
Banking Technology 2024
2024. november 5.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet