Az eurózóna a hamradik negyedévben 0,4%-kal tudott növekedni az előző negyedévhez képest, ami érdemi gyorsulát jelent az előző negyedévben mért 0,2%-hoz képest. Az elemzők arra számítottak, hogy a 0,2%-os növekedési tempó fennmarad, ám ehhez képest gyorsulást mértek az euróövezetben.
Az előző év azonos időszakához képest 0,9% volt a növekedés, ez is gyorsulást jelent az előző negyedévhez képest. Az elemzők ebben a mutatóban 0,8%-os növekedést vártak.
Külünösen az éves indexben látszik, hogy Európa gazdasága elkezdett visszatalálni a növekedés útjára.
A kontinens gazdaságát az előző években több nehézség is hátráltatta. A magas kamatok, a magas infláció miatt csökkenő reálbérek, a magasan ragadt energiaárak, a külső környezet lassulása, a gyengélkedő beruházások mind hátráltatták a növekedést. A fenti ábrán jól látszik, hogy 2022 vége és 2023 vége között nem volt növekedés a kontinensen, idén viszont gyorsulva növekszik Európa gazdasága.
A kamatok csökkenő pályára álltak, az infláció már a jegybanki cél közelében van, a nominálbérek pedig jelentős emelkednek, vagyis a reálbéremelkedésnek hamarosan meg kell jelennie a fogyasztásban. A turizmus felpattanásában már egyértelműen látszik ez, ez nagyban hozzájárulhatott a harmadik negyedéves növekedéshez.
Acélos teljesítményről továbbra sem beszélhetünk, az 1% körüli éves növekedés nem nevezhető erős teljesítménynek, ám az egyértelműen látszik, hogy a stagnálásnak vége a kontinensen, az eurózóna megkezdi a növekedést. A növekedés viszont kifejezetten egyenetlen, nem minden tagállamban mértek emelkedést, különösen Spanyolország húzza fel az átlagot, de végre Németországból is pozitív meglepetést jelentettek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images